Закликаємо заблокувати співпрацю з рф усюди, зокрема в сфері Антарктичних досліджень

Закликаємо заблокувати співпрацю з рф усюди, зокрема в сфері Антарктичних досліджень

Сьогодні ми відзначаємо 160 років з дня народження всесвітньо відомого українського вченого Володимира Вернадського. Він був першим президентом Академії наук України, і наша станція тут, в Антарктиді, названа на його честь. Володимир Вернадський все життя вивчав глобальні процеси на планеті Земля та працював не лише заради нашої країни, а заради всього людства та його майбутнього.

Цього дня ми особливо гостро відчуваємо, ніби живемо в двох різних століттях.

З одного боку, ми зараз працюємо в Антарктиді – єдиному континенті планети, де немає війн та навіть просто озброєних людей. Ми тут для того, щоб вирішувати проблеми людства ХХІ століття – вивчати глобальні кліматичні зміни, взаємодію космосу та атмосфери, питання екології тощо.

Водночас в нашій рідній країни, де залишились наші сім’ї та друзі і куди ми скоро повернемося, зовсім інший час. Агресія росії намагається відкинути нас далеко назад, десь у середину ХХ століття, у роки страшних кривавих війн та геноциду цілих народів, роки диктатур та тоталітарних режимів.

Володимир Вернадський, який все життя плідно працював у двох країнах – Україні та Росії, та дав людству не лише наукові здобутки, але також філософію «ноосфери» – Сфери Розуму, породженої людськими думками, – навряд чи повірив би, що в ХХІ столітті можлива агресія рф проти України. Однак, на жаль, це сталось. Агресивний російський режим намагається повернути історію назад та змусити людство замість спільної праці задля вирішення глобальних проблем планети знову перетворитись на купу розрізнених націй, змушених озброюватись до зубів та дбати виключно про оборону від агресорів.

Щоб цього не сталось, всьому людству дуже важливо виявити солідарність із жертвами агресії та допомогти ізолювати агресора в усіх сферах, зокрема – у наукових дослідженнях.

Пам’ятаймо, що у тоталітарних режимів не буває «науки заради істини», «науки поза політикою» тощо. Навіть найбезневинніші дослідження диктатори рано чи пізно можуть використати для зміцнення своєї влади, заради війн і насилля. А будь-які міжнародні контакти, навіть здавалося б суто академічні, послаблюють ізоляцію злочинного режиму путіна та стають аргументами пропаганди про нібито сприйняття та виправдання світовою спільнотою російського брутального вторгнення. Тож співпраця із росією та росіянами навіть у дуже мирних галузях науки все одно стає сприянням агресії росії і вбивству українців.

Ми закликаємо світову наукову спільноту припинити будь-яку співпрацю із росією та росіянами доти, доки російське суспільство не схаменеться, не відмовиться від агресії проти своїх сусідів і не засудить війну та військових злочинців.

ХХІ століття має стати століттям ноосфери – сфери людського розуму, сфери взаємодії та взаєморозуміння народів заради вирішення глобальних проблем планети. Військовим злочинцям із мисленням далекого минулого не місце у цьому часі, і наше спільне завдання – це чітко та недвозначно показати.

Команда 27-ї УАЕ спільно з Національним антарктичним науковим центром, Україна