Історія центру

Історія центру

Офіційною датою створення Національного антарктичного наукового центру (на той час – Центру антарктичних досліджень) є 9 червня 1993 року. Першим директором установи став член-кореспондент Національної академії наук України Петро Федосійович Гожик. За рік до цього, 3 липня 1992 року, Президент України Леонід Кравчук видав Указ про участь України в дослідженнях Антарктики, а 17 вересня 1992 року Верховна Рада України ухвалила Постанову про приєднання нашої держави до Договору про Антарктику 1959 року.

Проте після розпаду Радянського Союзу, у 1992 році, Росія назвала себе єдиною правонаступницею СРСР, що дало їй одноосібне право розпоряджатися всіма активами за межами колишньої радянської імперії, зокрема й антарктичними станціями. На прохання України в рамках розподілу активів колишнього СРСР передати хоча б одну з п’яти функціонуючих на той момент антарктичних станцій, Москва відповіла відмовою, запропонувавши натомість надати окремі об’єкти зі складу Російської антарктичної експедиції виключно на правах оренди.

Назустріч Україні пішла Велика Британія, заявивши про бажання безоплатно передати свою станцію “Фарадей”, що  на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу (Західна Антарктика).

21 листопада 1994 року Міжнародний фонд “Відродження” виділив 12 000 доларів на проект “Україна повертається в Антарктиду”, відтак на станцію “Фарадей” прибули перші українські фахівці – Ю. Оскрет (забезпечення станції), Г. Міліневський (наукові програми), О. Люшнівський (зв’язок) та В. Гергієв (дизельне господарство), – які працювали там з 17 грудня 1994 року до 15 лютого 1995 року.

20  липня 1995 року в Лондоні Посол України у Великій Британії Сергій Комісаренко та міністр закордонних справ Великої Британії Девід Девіс обмінялися дипломатичними нотами про передачу Україні антарктичної станції “Фарадей”, а директор Центру Петро Гожик і очільник Британської антарктичної служби Бері Хейвуд того ж дня підписали відповідний Меморандум про взаєморозуміння.

Посол України Сергій Комісаренко та міністр закордонних справ Великої Британії Девід Девіс підписують документ про передачу станції “Фарадей” Україні.

6 лютого 1996 року на станції було урочисто спущено британський прапор і вперше піднято Державний прапор України, що символізувало заключний етап передачі станції та перейменування її на Українську антарктичну станцію “Академік Вернадський“.

Відтоді Центр став головною організацією з проведення в Антарктиці науково-дослідних експедицій, координації наукових досліджень, добору й підготовки зимівників та забезпечення життєдіяльності станції.

Над станцією уперше піднімають прапор України.

Згідно з указом Президента України від 15 грудня 1999 року Центр було підпорядковано Міністерству освіти та науки. Враховуючи загальнодержавне і міжнародне значення комплексних наукових досліджень в Антарктиці, Указом Президента від 23 грудня 2004 року установі було надано статус національного наукового центру.

У 2021 році НАНЦ придбав легендарне науково-дослідне судно-криголам «James Clark Ross» Британської антарктичної служби. Воно отримало нову назву – «Ноосфера», і з зими 2022 року забезпечує наукову та логістичну підтримку українським науковцям та станції «Академік Вернадський». 

Завдяки активним зусиллям Центру того ж року Україна набула статусу Консультативної Сторони Договору про Антарктику, що надає державі право голосу при ухваленні консенсусом будь-яких рішень щодо всіх аспектів організації людської діяльності в Антарктиці та подальшого розвитку міжнародно-правового режиму регіону.

До сьогодні Центр організував та забезпечив 28 українських антарктичних експедицій та неперервну роботу і дослідження на станції “Академік Вернадський”.

НАНЦ співпрацює з низкою авторитетних вітчизняних науково-дослідних інституцій та десятками зарубіжних партнерів, підтримує участь України в міжнародних організаціях, які займаються вивченням та збереженням “крижаного” континенту і Південного океану.