НАНЦ

​НАНЦ - державний оператор України в Антарктиці​

Національний антарктичний науковий центр – державна науково-дослідна установа Міністерства освіти та науки України, яка забезпечує роботу української антарктичної станції «Академік Вернадський» та координує дослідження Антарктики в Україні. Центр створений у 1993 р.

Центр організовує щорічні антарктичні експедиції на «Академік Вернадський». У своїй роботі наразі керується Державною цільовою науково-технічною програмою проведення досліджень в Антарктиці на 2011–2020 роки.

Наразі Центр об’єднує фахівців в усіх галузях полярних досліджень. Серед них як досвідчені полярники з двадцятилітнім стажем, так і наукова молодь, озброєна новими методиками. Наразі на початок 2018 р. загалом кількість українських вчених, які зимували в Антарктиді, становила 256. Більше у розділі «Наші полярники».

Центр також бере активну участь у фахових нарадах, конференціях міжнародної антарктичної спільноти, озонового шару, організує геолого-геофізичні, сейсмологічні, біосферні, медико-фізіологічні, океанологічні та інші дослідження на станції, навколишніх островах, морських полігонах, формує бази даних моніторингу погоди. Водночас НАНЦ докладає зусиль до мінімізації антропогенного впливу на природу Антарктики та постійно опікується питаннями охорони навколишнього середовища. Зокрема у цьому році до традиційних завдань додались фотоідентифікаційні каталоги китів, оновлення каталогів тюленів Вендела, визначення живих організмів за «екологічною ДНК», мікробіологічні дослідження антарктичних ґрунтів. Більше у розділі «Наукова діяльність».

НАНЦ представляє Україну на щорічних самітах Антарктичного договору. Україна належить до 29 держав з найвищим консультативним статусом з правом голосу і правом вето при прийнятті рішень (всього договір охоплює 47 держав). Більше про міжнародну діяльність НАНЦ у розділі «Міжнародне співробітництво».

Поряд з науковою діяльністю НАНЦ веде просвітницьку роботу, знайомлячи школярів, студентів, широку громадськість із впливом атмосферних процесів у полярних реґіонах Землі на загальний стан довкілля, природоохоронними заходами по збереженню ресурсів планети та унікальних форм життя. Також НАНЦ активно співпрацює з засобами масової інформації.

Щиро запрошуємо спільно з нами досліджувати і пізнати більше «найдикіший» материк планети – Антарктиду.