Наукова діяльність

Наукова діяльність

Наукова діяльність Національного антарктичного наукового центру зосереджена на виконанні завдань та заходів Державної цільової науково-технічної програми проведення досліджень в Антарктиці на 2011-2020 роки. Програма передбачає проведення комплексних фундаментальних та прикладних наукових досліджень в Антарктиці за головними сучасними науково-дослідницькими напрямами, що охоплюють науки про Землю, науки про життя, фізичні науки, івідповідно до рекомендацій міжнародного Наукового Комітету з антарктичних досліджень (SCAR) .

Комплексний та системний підхід до антарктичних досліджень вимагає тісної кооперації провідних наукових установ та організацій України. На Центр покладено функцію з організації та координації цих досліджень, проведення щорічних антарктичних експедицій, утримання антарктичної станції “Академік Вернадський”.

Центр забезпечує:

  1. Проведення моніторингових неперервних спостережень та оригінальних досліджень безпосередньо на станції “Академік Вернадський” та виконання міжнародних зобов’язань з передачі даних до міжнародних центрів та організацій: геомагнітних даних – до МАГАТЕ; щомісячних кліматичних зведень CLIMAT – до ВМО; озонометричних даних – до Британської антарктичної служби.
  2. Проведення сезонних науково-дослідних робіт в районі станції “Академік Вернадський” з розширенням регіону робіт на західну частину Антарктичного півострова, а також досліджень під час антарктичного рейсу науково-дослідного судна. Щорічно в Українських антарктичних експедиціях беруть участь 12 науковців, які попередньо проходять конкурсний відбір. Крім того, щорічно в сезонних експедиціях беруть участь від 10 до 15 вчених різних спеціальностей. Це геологи, геофізики, метеорологи, фізики, радіофізики,  біологи, екологи та медики.
  3. Виконання наукових досліджень у провідних лабораторіях закладів університетської та академічної науки України в рамках науково-технічних проектів з використанням первинних даних, зразків та матеріалів, отриманих під час експедиційних досліджень.

Для координації робіт з організації та проведення Українських антарктичних експедицій, забезпечення життєдіяльності станції “Академік Вернадський” створено постійно діючу Науково-технічну раду Національного антарктичного наукового центру.

Управління Програмою, координацію міжвідомчого та міжнародного співробітництва з антарктичних досліджень здійснює Науково-технічна рада “Антарктика”.

 Реалізуючи основні напрями наукових досліджень, Центр співпрацює з провідними установами вузівської та академічної науки України, іншими установами та організаціями різних форм власності.