За ініціативи вчених НАНЦ затверджено схему нового антарктичного району з особливою охороною

За ініціативи вчених НАНЦ затверджено схему нового антарктичного району з особливою охороною

На засіданні Сторін Договору про Антарктику, яке нині проходить у м. Гельсінкі (Фінляндія), затверджено загальну схему нового антарктичного району з особливою охороною (АРОО) «Аргентинські острови-півострів Київ». Рішенню передували дослідження українських вчених щодо необхідності захисту від туристів цих територій. Підготовкою документів для схвалення нового АРОО займався відділ біології і екології, а також міжнародний відділ Національного антарктичного наукового центру.

Ініціатива щодо створення району пов’язана з постійним збільшенням туристів в Антарктиці. Лише в сезоні 2022-2023 років на крижаний континент з візитами висадилося понад 72 тис. людей. Через високу туристичну активність створюється тиск на вразливі екосистеми Антарктиди, зокрема, в районі станції “Академік Вернадський” (регіон Аргентинських островів-півострова Київ). Дослідження засвідчують, що наповпи відвідувачів стоптують мхи та невеликі судинні рослини висотою 5-7 см, а також заважають спалахами камер гніздуванню птахів.

 

Щоб захистити вразливі екосистеми Антарктики, створюють райони з особливою охороною, куди можна заходити виключно для наукових досліджень. Водночас у нашому регіоні є лише один, мінімальний за площею АРОО «Острів Грін». Він створений для охорони однієї цінності – великих за площею торф’яників.

Однак майже 10 років біологічних досліджень українських вчених в цьому регіоні показали, що тут є значно більше територій, які потребують захисту. Це транзитна зона поширення судинних рослин (в Антарктиці їх лише два види: щучник антарктичний і перлинниця) з півночі на південь Антарктичного півострова та навпаки. Саме тут знаходяться найбільші південні гніздівлі субантарктичного (віслюкового) та антарктичного (бородатого) пінгвінів, а також антарктичного поморника.

Затвердження нового АРОО «Аргентинські острови-півострів Київ» дозволить зберегти наземні оази континенту від надмірного антропогенного впливу. Прийняття загальної схеми району на засіданні Договору про Антарктику є першим важливим кроком для його створення. Однак для офіційного оголошення нового АРОО попереду ще багато роботи.

Українські вчені не вперше стають на захист екосистеми Антарктиди. На торішньому засіданні сторін Договору вони застосували й інший наявний в Антарктиці механізм – створення правил туристичного відвідування тих чи інших територій. В межах цієї системи було підготовлено правила туристичного відвідування центральних Аргентинських островів та скориговано правила відвідування острова Вінтер, що дозволило захистити від туристів цю ділянку.

Нагадуємо, що 30 травня в Гельсінкі (Фінляндія) розпочалася 45-та Консультативна нарада з Договору про Антарктику. У перший же день заходу наша делегація представила наслідки військової агресії рф для української антарктичної програми.

Фото: Оксана Савенко, Іван Парнікоза, Вікторія Іванець