Вітаємо з Днем науки всіх українських дослідників і тих, хто допомагає їм у цій непростій справі!

Вітаємо з Днем науки всіх українських дослідників і тих, хто допомагає їм у цій непростій справі!

В Антарктиці, за 15 тис кілометрів від України, працює найвіддаленіша українська дослідницька база – “Академік Вернадський”. Щороку туди вирушають відважні науковці та науковиці, щоб вивчати найнезвіданіший континент Землі і ті глобальні процеси, які стосуються всієї планети, але зароджуються у полярних регіонах. І ми пишаємося тим, що українські вчені мають таку можливість: проводити дослідження, важливі для всього людства, працювати на світовому рівні й бути учасниками “елітного клубу” дослідників Антарктики.

Ми щасливі, що в антарктичній науці представлені всі покоління. Це магніт і для молодих вчених, і для тих, хто займався наукою ще коли ми жили без комп’ютерів та Інтернету, і для дослідників середнього віку. Яскравий приклад – 26-та Українська антарктична експедиція, що зараз працює на “Вернадському”. Наймолодшому досліднику – 25, він народився тоді, коли Україна тільки отримала станцію від Великої Британії, і це його перша зимівка. Найстаршому скоро буде 49, він зимує в Антарктиді вже вдев’яте і нині очолює експедицію.

А ще ми дуже раді, що “Вернадський” дозволяє навіть тим, хто ще фізично не дістався крижаного континенту, проводити в Україні унікальні дослідження. Приміром, вивчати антарктичні рослини в Києві або планетарну грозову активність в Харкові.

Тішимось, що деякі встановлені на “Вернадському” комплекси обладнання є найкращими серед усіх українських наукових центрів та цілком конкурентними в світовому масштабі. Зокрема, найсучасніша українська метеостанція, інформація з якої дозволяє робити як короткострокові прогнози погоди, так і глобальні прогнози змін клімату, та високоточна магнітометрична обсерваторія.

Українська антарктична наука – це лише один з прикладів того, що нам є чим пишатися. Таких прикладів в Україні немало. І сьогодні ми хочемо подякувати всім, хто робить це можливим, навіть коли доводиться “попри”, а не “завдяки”. Бажаємо нових перемог, невичерпного натхнення та крутих результатів!

Очільник Національного антарктичного наукового центру

Євген Дикий та вся команда НАНЦ

Фото – Анна Соіна, учасниця 25-ї УАЕ