Учасники 25 УАЕ закінчують тижневий тренінг перед відправкою в Антарктиду

Учасники 25 УАЕ закінчують тижневий тренінг перед відправкою в Антарктиду

Учасники 25-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ), яка наприкінці березня 2020 р. відправиться на станцію «Академік Вернадський», закінчують тижневе тренування на базі Низькочастотної обсерваторії відділу радіофізики геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАН України, що в с. Мартове неподалік Харкова. Збори тривають з 29 лютого по 6 березня 2020 року.

«Річна експедиція зазвичай складається як з досвідчених учасників, так і з новачків. Цього разу в команді – половина новачків. Тож навчання є дуже важливим елементом підготовки до року в Антарктиді. Тим паче під час тренувань учасники вже максимально «відокремлені» від зовнішньої світу, що дозволяє побачити їхню командну взаємодію», – пояснив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Під час тренувань учені, які поїдуть на рік в Антарктиду, були ознайомлені з вимірювальними комплексами, які встановлено на Українській антарктичній станції, адже подібні є саме на базі Низькочастотної обсерваторії в с. Мартове. Ця обсерваторія вимірює в наших широтах  ті ж параметри атмосфери та навколоземного космічного простору, які досліджують на «Вернадському».

«Ми продемонстрували майбутнім полярникам принципи та результати роботи магнітометрів, аналогічних тим, що встановлені на антарктичній станції. Зокрема, було розглянуто магнітометричний комплекс, що надсилає зі станції «Академік Вернадський» дані до міжнародної мережі «Інтермагнет» та допомагає вивчати, як магнітні бурі поширюються планетою, – розповів організатор тренінгу, завідувач відділом радіофізики геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАНУ Андрій Залізовський. – Інший тип приладів – індукційні магнітометри українського виробництва. Ці надчутливі пристрої реєструють сигнали шуманівського резонансу, які є результатом випромінювання світових гроз. Магнітометри утворюють глобальну мережу, елементи якої, окрім Мартового, встановлено також на станції «Академік Вернадський» і в Арктиці, на базі партнера Радіоастрономічного інституту – Арктичного університету Норвегії».

Саме завдяки наявності полярних пунктів, де рівень перешкод є мінімальним, мережа дозволяє патрулювати грозову активність у масштабах всієї планети.

Геофізики, які увійшли до складу 25 УАЕ, отримали інформацію, як проводити обробку даних цифрового іонозонду, високочастотних приймачів, метеостанції та інших приладів. Інформація, отримана за допомогою цього обладнання, допомагає відстежувати стан навколоземного середовища. Це актуально не лише для фундаментальної науки, а й для забезпечення якісного радіозв’язку, надійної роботи GPS-позиціонування, допомагає налагодити резервний канал комунікації з літаками тощо.

Крім того, команда 25 УАЕ побувала в селі Гракове, де ознайомилася з роботою найбільшого у світі радіотелескопа декаметрових хвиль.

Значну частину тренувань було присвячено теоретичним заняттям – лекціям про правовий статус Антарктики, вимоги природоохоронного законодавства, техніку безпеки на станції тощо.

Учасники 25 УАЕ, які були в попередніх експедиціях, поділилися досвідом з тими, хто збирається працювати на крижаному континенті вперше. «Ми обговорили проблемні ситуації, які можуть виникати під час зимівлі, вивчили, як влаштовані будівлі станції та окремо обговорили питання техніки безпеки», – повідомив геофізик Юрій Отруба, який цьогоріч вже шостий раз вирушає на зимівлю і буде начальником станції «Академік Вернадський».

Протягом зборів за командою спостерігали психологи. Спеціалісти звертали увагу на можливі «слабкі ланки» і давали поради, як уникнути напруги в колективі, якому доведеться прожити рік на острові, «ізольованому» від світу льодами.

Команда мала приємну нагоду випробувати майстерність кухаря, який цілий рік готуватиме для них на антарктичній станції. Василь Омелянович, для котрого, до речі, ця зимівля стане вже п’ятою, не тільки слухав лекції у Мартовій, а й брав участь у приготуванні їжі для учасників тренінгу.

Нагадаємо, що учасників 25 УАЕ було відібрано на відкритому конкурсі, який НАНЦ проводить удруге.

Другу зимівлю поспіль в експедиції дотримано принцип ґендерної рівноваги: у 25 УАЕ так само, як і в 24-ій, що зараз працює в Антарктиді, будуть дві жінки. Наприкінці березня 2020 р. на станцію вирушать біологиня Євгенія Прекрасна та співробітниця Радіоастрономічного інституту НАН України харків’янка Анна Соїна.

Фото: Учасники тренінгу ознайомилися з роботю найбільшого у світі радіотелескопу в селі Гракове на Харківщині.