Тепла зима. На українській станції зафіксували рекордну зимову температуру + 5 С°

Тепла зима. На українській станції зафіксували рекордну зимову температуру + 5 С°

Аномально високу температуру в розпал антарктичної зими спостерігають українські вчені. Так, 7 липня в районі станції «Академік Вернадський» вони зафіксували плюс 5 градусів за Цельсієм.

Донедавна тепловим рекордом зими в околицях станції було +3,5 С°. Таку температуру зафіксували вчені 26 червня 2015 року.

Навіть за ці останні п’ять років помітно послабшали зимові морози. Якщо в 2015 році найнижчою температурою була мінус 19,2 С°, то цьогоріч, принаймні за перші половину зими, температура не опускалася нижче – 9,9 С°(дані від 5 липня 2020 р.).

Також за останнє п’ятиріччя значно збільшилася кількість зимових днів з плюсовою температурою.  Завдяки цьому дослідники з «Академіка Вернадського» навіть можуть час від часу виходити в море на човнах, зокрема, щоб відбирати зразки тканин китів для їх генетичного дослідження. Такі наукові мандрівки були неймовірними кілька років тому, адже через низькі температури бухти навколо острова Галіндез стояли скуті кригою.

Температурна ситуація в районі української станції ілюструє загальну тенденцію дуже стрімкого потепління в Антарктиді. Загалом з 1960-х рр. середня річна температура в околицях «Академіка Вернадського» зросла на 3 градуси, що значно прискорило танення льодовиків та призвело до зміни ареалів антарктичних тварин та рослин.

Фото: Анна Соіна