Привіт з Антарктиди Фармацевтам аптек мережі «Подорожник» в Україні

Привіт з Антарктиди Фармацевтам аптек мережі «Подорожник» в Україні

Оригінал на НВ України від 20.04.2022.

Василь Матковський
нинішній лікар української антарктичної станції «Академік Вернадський»

Василь Матковський, нинішній лікар української антарктичної станції «Академік Вернадський», розповів про свої перші враження від подорожі та зустріччю з далеким континентом та подякував Мережі аптек «Подорожник» за фармацевтичну опіку 27ої антарктичної експедиції!

— Василю, скажіть, як склалася ваша перша подорож до віддаленого континенту?

— В цілому все пройшло добре. Відчуття тут такі, що ти ніби на іншій планеті, з іншими законами та правилами. Під час подорожі відвідали кілька країн, де нас привітно зустрічали і всіляко підтримували люди, бо весь світ знає про горе, яке зараз спіткало нашу країну. Ще ми витримали обов’язковий карантин в Чилі, пройшли протоку Дрейка на нашому дослідницькому судні «Ноосфера» і, врешті-решт, добрались до станції. Вся команда, а це 14 фахівців, протягом всієї подорожі почувалась нормально.

— Як проходить адаптація «новеньких» на станції? Адже якраз завершилася ротація представників 26ої та 27ої експедицій.

— Так, у нас відбулася ротація та передача справ на станції. Адаптація пройшла без проблем, мабуть, тому що клопотів було настільки багато, що ми і не помітили як влилися в робочу колію. Учасники перезміни звертались по медичну допомогу, але це переважно стосувалось дрібних травм та терапевтичних нозологій. Завдяки Мережі аптек «Подорожник» у мене є все для порятунку людей.

— На якому етапі зараз ваша підготовка до роботи? Що вас найбільше вразило на станції?

— На разі – прийняв справи та почав самостійну роботу. Попереду сортування та взяття на облік ліків та обладнання, робота над завданнями, які поставив НАНЦ, що стосуються наукових досліджень. В планах кілька навчальних тренінгів для команди по домедичної допомозі, в перспективі- модернізація медкабінету, меблювання.

— Кажуть, що підготовка команди до експедиції подібна підготовці космонавтів, це так?

— Майже так. Підготовка дуже ретельна та тривала. Кожен полярник перед поїздкою повинен пройти повний медичний огляд. Крім того, на кандидатів чекають чисельні інтерв’ю та фахова співбесіда, на кожному етапі з командою та кожним зокрема працюють психологи. Всі розуміють, що це відрядження на безлюдний острів на цілий рік, тож і стан здоров’я співробітника повинен відповідати суворим вимогам умов праці, допомоги там чекати нема звідки.

Фото: Мережа аптек “Подорожник”

— В чому найбільша складність роботи лікаря на станції?

— В тому, що ти тут єдиний медичний працівник і повинен забезпечити весь спектр медичної допомоги цілодобово протягом року.

— Що повинен вміти робити лікар на полярній станції? Хто ви за фахом?

— За фахом я лікар-анестезіолог, до роботи на станції працював в приватній клініці, з 2014−2020 проходив службу в Медичних силах ЗСУ, з них майже два з половиною роки провів в прифронтових шпиталях та групах підсилення. На шляху в Антарктиду, отримав фото з місця служби в Маріуполі, це було дуже боляче, бо багато сил було докладено там, щоб налагодити роботу.

— Яке навантаження на лікаря на полярній станції?

— На станції перебуватиме наша команда з 14 осіб (11 чоловіків та 3 жінок), крім того — залежно від ситуації з COVID-19 — станцію можуть відвідувати гості, колеги з інших станцій. Завдання лікаря бути готовим до вирішення будь-яких проблем від стоматологічних до терапевтичних і навіть хірургічних. Важливим етапом підготовки було ретельно сформувати списки необхідних ліків, для всіх можливих ситуацій, з якими ми можемо зіткнутись протягом зимівлі, в цьому нам також допомогли фармацевти найбільшої аптечної мережі України «Подорожник». Для нас важлива ця підтримка. Здоров’я людей, їхня безпека — наш головний пріоритет. Тож, ми дуже цінуємо внесок української фарм компанії у нашу експедицію.

— Ви вже згадали про свій військовий досвід як лікаря на фронті. Скажіть, як це їхати з території війни і опинитися на території миру, далеко від Батьківщини?

— Рішення їхати під час війни було доволі складним, тому що з перших днів стало зрозуміло, що колишніх військових в українській армії не буває і мій досвід потрібен на фронті також. Ми планували їхати за абсолютно інших обставин, і НАНЦ та українська дипломатія доклали титанічних зусиль, щоб здійснити цю антарктичну ротацію. Була зроблена, на мою думку, величезна робота, яка стосується медичного напрямку і логістики, разом з медичною командою швидкого реагування «Вітерець», і я дуже тому радію.

Коли запитав думки, щодо поїздки в друзів, серед яких багато військових — всі одноголосно підтримали і сказали, що я повинен їхати. По дорозі від наших друзів поляків, британців почув багато слів підтримки — лунали слова, про неймовірну гордість, що Україна, в такий непростий для себе час, забирає своїх людей після року зимівлі та присилає їм заміну, що продовжує виконувати поставлені наукові завдання та підтримувати життєдіяльність станції. Станція «Академік Вернадський» — це наше національне надбання — ми не можемо втратити наші наукові досягнення! Вони важливі не тільки для України, а і для всього світу!

Фото: Мережа аптек “Подорожник”

— Ваші побажання українцям в цей складний час?

— Мислити глобально і діяти локально, але з повною самовіддачею. Окреме привітання всім мед працівникам та фармацевтам України! Ви тримаєте ФАРМ оборону країни! Також всім нам важливо завжди знаходити причини для усмішки в найменших дрібницях, які б темні новини не довелося почути. І звичайно, вірте в себе і ЗСУ. Перемога неодмінно буде за нами!

Ольга Гречко