"Ноосфера" перезмінила польську антарктичну експедицію замість російського судна

"Ноосфера" перезмінила польську антарктичну експедицію замість російського судна

Український науково-дослідний криголам “Ноосфера” замість російського судна перезмінив полярників на польській антарктичній станції “Арцтовський”. За київським часом це відбулося сьогодні вночі.

Наприкінці березня дорогою з Чилі до української станції “Академік Вернадський” наш криголам уже доправив на “Арцтовський” низку вантажів. А тепер, на зворотному шляху, “Ноосфера” прийняла на борт учасників польської антарктичної експедиції, яких разом з нашими полярниками доправить до чилійського порту Пунта-Аренас.

“Буквально через тиждень після початку війни до нас звернулися польські колеги, запитавши, чи наш новий криголам не погодиться обслуговувати їхню антарктичну станцію. До цього вони зафрахтували російське судно, але після віроломного вторгнення росіян в Україну більше не хочуть витрачати на них жодну копійку. Тобто поляки теж відправили “рускій корабль” у відомому напрямку”, – розказав директор НАНЦ Євген Дикий.

За його словами, Центр погодився на цю пропозицію, адже вона дозволить розширити співпрацю між Україною та Польщею, та є дуже вигідною для нас.

“Польща надає нам неймовірну підтримку в цей складний час, зокрема, саме Польська антарктична програма допомогла нам доправити на “Вернадський” зимувальників 27-ї УАЕ. Та й розташований їхній “Арцтовський” на шляху від нашого “Вернадського” до Чилі, на острові Кінг-Джордж, що досить зручно. Кінг-Джорж зазвичай є проміжною точкою для суден перед виходом в найбурхливішу в світі протоку Дрейка”, – пояснив очільник Центра.

Поки польські колеги завантажувались на “Ноосферу”, українські біологи, які повертаються додому після роботи на “Вернадському”, відібрали зразки грунтів та рослин на острові Кінг-Джордж. Так ми отримали цінний матеріал для порівняння із зібраним в районі “Вернадського”. Тож навіть у важкий військовий час триває і робота українських науковців, і плідна міжнародна співпраця.

Бажаємо українським та польським полярникам, а також міжнародному – наразі українсько-британсько-латвійсько-чилійському:) – екіпажу “Ноосфери” гарної дороги до Чилі та лагідного Дрейку!

Фото: Павло Панасюк

Довідково: Польська антарктична станція “Арцтовський” була відкрита 26 лютого 1977 року. Названа на честь Генріка Арцтовського, видатного польського геолога та геофізика, професора Львівського університету. Наразі станція – це цілорічний науковий центр, де проводять океанографічні, геологічні, метеорологічні, біологічні, екологічні та інші дослідження. Підпорядкована Інституту біохімії та біофізики Польської академії наук. Зараз на “Арцтовському” працює 46-та експедиція. Як і українська антарктична експедиція, вона має два загони: річний та сезонний. Річна команда змінюється під час антарктичної весни (коли в нас осінь), а сезон працює з кінця антарктичної весни до початку антарктичної осені. Свого часу, коли з незрозумілих причин на “Вернадський” не допускали жінок, саме на “Арцтовському” працювала одна з перших українських вчених-полярниць, д.б.н. Ірина Козерецька, нині заступниця директора НАНЦ з науки.