Вітаємо завідувача біологічним відділом Національного антарктичного наукового центру Івана Парнікозу, який успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю екологія. Тема його роботи – «Екологічні механізми адаптації щучника антарктичного (Deschampsia antarctica É. Desv.) за зміни кліматичних умов Антарктики». Прикметно, що це перша в Україні докторська дисертація в царині біологічних досліджень Антарктики.
Робота виконана на базі Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Науковим консультантом роботи є д.б.н.,проф., член-кор. НАН України В. А. Кунах.
На прикладі «рослини-супергероя» – щучника антарктичного (про якого наш Центр неодноразово розповідав) І. Парнікоза дослідив механізми виживання вищих судинних рослин в Антарктиці в умовах глобальних кліматичних змін. Відтак одержано нові дані щодо молекулярно-генетичних, цитогенетичних, ембріологічних та механізмів адаптації на популяційному рівні та вперше сформульовано концепцію взаємодії різних адаптаційних механізмів вищих судинних рослин в екстремальних умовах «крижаного континенту».
Вчений розробив методичний підхід до визначення показника комплексної адаптованості щучника, що стане основою для впровадження фонового моніторингу кліматичних змін та антропогенного впливу в районі станції «Академік Вернадський». Окрім того, дослідження І. Парнікози стануть в нагоді при створенні Антарктичної спеціальної охоронної території в районі усього архіпелагу Аргентинські о-ви.
«Розроблений підхід є універсальним, а тому він придатний для впровадження на антарктичних станціях інших держав», зазначається в авторефераті дисертації Івана Парнікози.
Загалом досягнуті науковцем результати є конкретним внеском України у виконання умов Антарктичного договору, зокрема, вони допоможуть виробити додаткові заходи для зменшення впливу станції «Академік Вернадський» на довкілля.