Науковий внесок України у природоохоронні дослідження Південного океану. Перший день семінару ККАМЛР

Науковий внесок України у природоохоронні дослідження Південного океану. Перший день семінару ККАМЛР

«Україна активно долучилася до збереження морських живих ресурсів Антарктики від початку створення ККАМЛР, з 1982 року, – спершу, за радянських часів, у складі СРСР, а відтак як незалежна держава. Науковий внесок України у природоохоронні дослідження Південного океану зростає», – наголосив, відкриваючи 13 травня в Києві семінар ККАМЛР (CCAMLR – Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources), виконавчий секретар Комісії Девід Агнью.

Головними темами семінару стали створення нових морських охоронних районів (позиція України полягає в розширенні таких районів) та внесок вітчизняних науковців у морські та природоохоронні дослідження Антарктики. Так, успішно діє програма екосистемного моніторингу ККАМЛР – СЕМР; спостереження за пінгвінами, зокрема, з використанням автоматичних камер на антарктичній станції «Академік Вернадський».

Вчені НАНЦ на семінарі.
фото: Юрій Шепета

Євген Дикий, керівник Національного антарктичного наукового центру МОН України, на базі якого організовано семінар, нагадав, що наприкінці минулого року вітчизняні вчені здійснили океанографічну експедицію в Південний океан. Однією з головних цілей експедиції було вивчення, на замовлення ККАМЛР, запасів антарктичного криля. Наразі Україна є однією з шести країн (разом з Великобританією, Китаєм, Південною Кореєю, Норвегією та Чилі), які не тільки ведуть промисловий вилов криля, але й мають спільно знайти відповідь на питання: «Чи слід обмежити вилов криля чи, навпаки, його є достатньо для всіх, включаючи людину?».

Вступне слово керівника НАНЦ Євгена Дикого.
Фото: Юрій Шепета

Донедавна провідна роль у взаємодії України з ККАМЛР належала Державному агентству з рибного господарства, проте після анексії Криму Росією у 2014 р. левова частка активів цієї інституції, зокрема і наукові установи, опинилися на окупованій території. Відтак, більша відповідальність лягає на НАНЦ. «Гадаю, спільні зусилля НАНЦ та Держагентства з рибного господарства дозволять підняти на потрібний рівень вилов Україною криля».

Семінар з розвитку наукового потенціалу та поглиблення співпраці українських вчених за науковими напрямками ККАМЛР триватиме до 16 травня. Також виконавчий секретар ККАМЛР Девід Агнью та наукового менеджер секретаріату цієї організації Кіс Рід візьмуть участь в ІХ Міжнародній антарктичній конференції, яка відбуватиметься в столиці України 14-16 травня.