Нові заходи зі збереження морських екосистем Південного океану – підсумки наради ККАМЛР

Нові заходи зі збереження морських екосистем Південного океану – підсумки наради ККАМЛР

25 делегацій (а це майже 300 вчених-океанологів та уповноважених урядових представників) протягом двох тижнів роботи 37-ої наради Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики (ККАМЛР), що тривала в австралійському місті Хобарт, розглядали нові заходи зі збереження та раціонального використання морських екосистем у Південному океані.

Плани проведення досліджень і моніторингу для існуючих морських підохоронних районів (МОР), а також пропозиції щодо створення трьох нових МОР – у Східній Антарктиці, морі Уедделла та західній частини Антарктичного – були головним предметом обговорення, щодо якого консенсусу наразі не досягнуто. Відтак, країни-члени продовжуватимуть роботу над цими пропозиціями, які, очевидно, будуть доопрацьовані або суттєво переглянуті, перш ніж знову постануть до розгляду на наступній нараді у 2019 році.

Разом з тим Науковий комітет Комісії зафіксував найнижчий за всю історію ККАМЛР рівень смертності морських птахів під час морського промислу, а також найнижчий рівень незаконного, незареєстрованого і нерегульованого промислу (ННН-промислу). Ці досягнення вказують на  ефективність заходів ККАМЛР та злагоджену співпрацю її країн-членів.

Крім того, Комісія затвердила новий проект супутникового спостереження, що фінансують Франція та ЄС, завдяки якому має поліпшитися виявлення ННН-промислу.

За результатами роботи Комісія вирішила включити до реєстру  вразливих морських екосистем чотири нові ділянки в східній частині Антарктичного півострова і три ділянки в районі Південних Оркнейських островів.

Комісія також ухвалила рішення заснувати спеціальних фонд з нарощення потенціалу та провести у 2019 році в Кейптауні (ПАР) семінар з цього питання, під час якого будуть розглянуті шляхи залучення країн-членів до активнішої участі у роботі Комісії та збільшення їх внеску в досягнення завдань Конвенції зі збереження морських живих ресурсів Антарктики.

Українська делегація на сесії CCAMLR. У другому ряду в центрі – Андрій Федчук, завідувач відділу науково-технічної інформації НАНЦ.

У роботі Комісії взяла участь українська делегація у складі фахівців Інституту рибного господарства та екології моря (ІРЕМ), Державної установи Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ), а також представників українських рибопромислових компаній. За результатами роботи української делегації підтверджено участь усіх суден під Державним прапором України, заявлених на промисел у сезоні 2018-2019 рр. Комісія також узгодила розроблені ІРЕМ плани наукових досліджень України на сезон 2018-2019 рр.

Науковий комітет ККАМЛР схвалив представлені Україною доповіді щодо спостереження пінгвінів з використанням автоматичних камер на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” та закликав до продовження цієї роботи та обговорення отриманих даних спостережень у міжсесійний період.

Під час наради делегати окремо обговорили заплановану на найближчі місяці міжнародну зйомку антарктичного криля в атлантичній частині Антарктики. Країнами-учасницями зйомки будуть Норвегія, Китай, Велика Британія, Республіка Корея, Чилі та Україна. Обладнане належним чином судно “МОРЕ СОДРУЖЕСТВА” для проведення зйомки надає українська компанія ТОВ “Інтерпромфлот”. На борту судна виконуватимуть зйомку та здійснюватимуть наукові спостереження фахівці Інституту рибного господарства та екології моря (ІРЕМ), Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) та Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ).

Під час двосторонніх консультацій виконавчий секретар ККАМЛР відзначив активізацію участі України в таких аспектах діяльності Комісії, як наукові дослідження та спостереження. За результатами переговорів ухвалено рішення організувати робочі зустрічі та семінар-тренінг для українських вчених, залучених до виконання наукових програм ККАМЛР, за участі фахівців її Секретаріату в рамках IX Міжнародної Антарктичної конференції (IX IAC 2019), проведення якої заплановано в Києві 14-16 травня 2019 року.

 

Нагадаємо, Комісія з збереження морських живих ресурсів Антарктики створена у 1982 році з метою збереження морських організмів Антарктики та забезпечення їх раціонального використання. Рішення Комісії, до складу якої входять 24 країни-члени і окремо Європейський Союз, ухвалюються на основі консенсусу. Секретаріат (штаб-квартира) Комісії розташована в м.Хобарт, на острові Тасманія (Австралія). Додаткова інформація доступна на офіційному сайті ККАМЛР за посиланням – https://www.ccamlr.org/ru/organisation/home-page.