До річниці станції «Академік Вернадський» у Верховній Раді відкрилася фотовиставка

До річниці станції «Академік Вернадський» у Верховній Раді відкрилася фотовиставка

Від 6 лютого 2020 р. у приміщенні Верховної Ради експонуватиметься фотовиставка «Україна в Антарктиді: до 200-річчя відкриття континенту». Саме 6 лютого 1996 року над станцією, яку Велика Британія передала Україні, було піднято український прапор. Виставка в кулуарах парламенту працюватиме до 28 лютого.

«Символічно, що фотовиставка відкривається в стінах парламенту. Адже саме тут приймалися ті важливі документи, які стосуються ратифікації Україною Договору про Антарктику, заснування станції «Академік Вернадський» та інші. І зараз Україна є членом елітного клубу із 30 країн, що утримують науково-дослідні станції в Антарктиді протягом всього року. Це унікальна можливість для наших вчених, зокрема молодих, бути частиною глобальної наукової спільноти, залишаючись в Україні», — зазначив, відкриваючи виставку перший заступник міністра освіти і науки Юрій Полюхович.

В експозиції представлені фотографії про життя і дослідження українських науковців в Антарктиді, полярні артефакти. Також є історичне фото 1996 року, коли британський криголам доставив на острів Галіндез членів першої Української антарктичної експедиції.

Раритетне фото: той самий британський криголам, який доправив Першу УАЕ на станцію на о.Галіндез. Фото: прес-служба МОН.

«Велика Британія зіграла важливу роль у поверненні України до групи країн, які проводять дослідження на цьому континенті. Кажу “повернення”, бо українці брали участь у багатьох експедиціях до Антарктиди, починаючи з найперших», – наголосив аташе з питань оборони Посольства Великої Британії в Україні, комодор Королівських ВМС Тім Вудс.

Цього року Міністерство освіти та науки планує затвердити Державну програму полярних досліджень на 2021-2030 роки. Наразі в неї вже закладені такі важливі речі, як проведення порівняльних досліджень кліматичних та інших процесів у Антарктиді й Арктиці; відновлення океанського науково-дослідного флоту.

«Надзвичайно важливи  є консенсус щодо майбутньої програми у парламенту, президента, всіх гілок влади, бо участь країни в дослідженні Антарктиди – це не питання лише вчених. Це міжнародне зобов’язання України, і я вірю, що ми й надалі виконуватимемо його на високому рівні», – пояснив представник уряду України в Секретаріаті Договору про Антарктику, гендиректор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

«Ми сподіваємося, що через цю виставку зможемо трохи більше розказати народним депутатам про найвіддаленішу виборчу дільницю, науковців, які там працюють, а також сподіваємося, що представники законодавчої влади поділятимуть нашу гордість за українських полярників, українську науку і сприятимуть розвитку полярних досліджень», – підкреслив Євген Дикий, директор НАНЦ.

Нагадаємо, що фотовиставка, ініціаторами якої є МОН та Національний антарктичний науковий центр, вперше була представлена 19 грудня в міжнародному аеропорту «Бориспіль». Упродовж 2020 року виставка мандруватиме в різних локаціях по всій Україні.