Як зменшити вплив туристів на район Аргентинських островів – одне з найвідвідуваніших місць Антарктиди, де, зокрема, розташована українська станція “Академік Вернадський”? Про це йдеться в науковій статті дослідників НАНЦ та НУ “Києво-Могилянська академія”, що вийшла в останньому номері Українського антарктичного журналу (№ 1 (2021)).
“Зараз через пандемію COVID-19 Антарктида закрита для туристів, однак з 2010 року їхня кількість тут невпинно зростала, тільки нашу станцію за коротке антарктичне літо відвідували до 4 тис гостей. Навіть попри суворі вимоги до поведінки людей на континенті, “туристичний бум” збільшує ризик впливу на заповідну природу антарктичного регіону. Й оскільки після завершення пандемії ми знову очікуємо повернення туристів, то одне з досліджень присвятили саме тому, як зменшити їхній вплив у нашому регіоні”, – розповів співавтор статті, керівник біологічного відділу НАНЦ, доктор біологічних наук Іван Парнікоза.
Вчені відзначають, що Аргентинські острови входять в ТОП 20 найбільш відвідуваних місць Антарктики. Воно відоме своєю дикою природою, багатою (звісно, за суворими антарктичними мірками) рослинністю, неймовірними краєвидами та однією з найдавніших дослідницьких баз континенту – станцією “Академік Вернадський”. Однак донині не було розроблено заходів, щоб зменшити вплив туристів на унікальні екосистеми регіону.
Тож спершу науковці визначили найцінніші ділянки та найвразливіші елементи екосистеми, оцінили загрози для них, а потім встановили, як поєднати можливість огляду цих природних “перлин” туристами із необхідністю їхньої охорони.
Відтак було підготовано проєкт Правил туристичного відвідування центральних Аргентинських островів. Документ, зокрема, містить найважливішу вимогу – кількість відвідувачів. На думку дослідників, максимальна кількість повинна становити 36 осіб за одну висадку та 270 осіб за день, не рахуючи пасажирів яхт. Однак кількість яхт має бути обмежена до трьох на день.
Щоб розвантажити станцію і водночас сконцентрувати туристів у досліджуваному регіоні, в статті запропоновано дві туристичні екостежки: одна для острова Галіндез (де знаходиться “Академік Вернадський”), друга – на острові Вінтер (де знаходиться британська хатина-музей “Ворді-Хаус”).
Прочитати повну статтю можна тут.
А за цим посиланням доступний весь новий номер Українського антарктичного журналу:
Окрім згаданої роботи, в ньому опубліковані інші наукові статті щодо метеорологічних, геофізичних, геологічних та біологічних досліджень в Антарктиді.
Фото Вікторії Іванець, 2019 р.