Вітаємо вдома!

Вітаємо вдома!

Закінчились несподівані пригоди біолога 23-ї Української Антарктичної Експедиції Миколи Весельського, здоров’я та евакуація якого змусили нас похвилюватись попередні два тижні. Український полярник після термінової евакуації зі станції «Вернадський» нарешті повернувся до Києва, де під наглядом українських лікарів та в колі родини продовжить лікування до повного одужання.

Нагадаємо, що внаслідок гострого апендициту Миколу довелось прооперувати безпосередньо на станції «Вернадський». Операцію виконав наш досвідчений полярний та фронтовий доктор Костянтин Даниленко. На жаль, в ході операції виявились ускладнення, які неможливо було усунути в умовах полярної станції, а лише у повноцінній лікарні з усім необхідним обладнанням. І тоді розпочалась рятувальна операція з термінової евакуації українського полярника, в час, коли у Антарктиді розпочинається зима, і льодова обстановка унеможливлює заходи суден на нашу станцію. Ключову роль в евакуації зіграли Національний Науковий Фонд США та Військово-Повітряні Сили Республіки Чилі: американський криголам «Лоуренс М. Голд» зі станції «Палмер» пробився крізь кригу до «Вернадського» та доправив хворого до найближчого аеродрому на чілійській полярній станції «Фрей», а пілоти ВПС Чилі у вкрай складних метеорологічних умовах ризикнули виконати спеціальний рейс військово-транспортного літака «Геркулес», який забрав Миколу з «Фрея» на «велику землю», до портового міста Пунта-Аренас. В лікарні Пунта-Аренаса нашого полярника лікували чилійські медики та український лікар з Аргентини Валентин Купець, який люб’язно погодився супроводити пацієнта аж до України, на випадок ускладнень при дальньому перельоті після перенесеної операції. Весь час нашим пацієнтом опікувались посольство України в Аргентині та його відділення – постійне представництво України у Республіці Чилі, зокрема дуже важливу роль відіграв особисто постпред Віталій Цимбалюк. І ось нарешті дружні зусилля людей з кількох країн завершились успіхом – сьогодні вночі Миколу Весельського у аеропорту Бориспіль радісно зустріли родина та колеги з НАНЦ. Наразі його стан цілком задовільний з огляду на перенесені операції, він обстежується у одній з київських лікарень у теплому колі родичів.

Ця історія зайвий раз нагадала, що навіть в наш час сучасних комунікацій та технологій полярні дослідження досі лишаються «зоною ризику», де кожний байт безцінної наукової інформації одержується не лише ціною матеріальних вкладень, але також і ризиком для життя та здоров’я, і що горде звання «полярник» дається не за просто так, а за мужність та звитягу на службі науці. А також це чудова історія про солідарність людей доброї волі з різних країн, які за першим покликом готові об’єднати зусилля для порятунку людського життя у суворих умовах далекої Антарктики.

Вітаємо Миколу із щасливим поверненням, зичимо швидкого одужання та віримо, що він ще не раз побачить крижаний континент та здійснить свої наукові плани на далекому півдні!

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *