У районі “Вернадського” – найтепліша зима, середня температура лише трохи нижча за -2°C

У районі “Вернадського” – найтепліша зима, середня температура лише трохи нижча за -2°C

Цього року зима в нашому районі стала найтеплішою за весь час спостережень на станції “Академік Вернадський”! Середня температура повітря за зиму становить -2.13°С. Це на 0.4°С тепліше, ніж попередній рекорд, встановлений 1998 року.

Аномалія тепла охоплює більшу частину Західної Антарктики, Антарктичний півострів (біля якого наш о. Галіндез) та акваторію моря Ведделла за ним.

Водночас ще пів століття тому звичною для цих країв була середньозимова температура близько -10°С. Найнижчу середньозимову температуру зафіксували 1958-го: -17.43°С. Тоді ж, у серпні, була відмічена й найнижча температура повітря за всі понад 70 років спостережень: -43.3°С.

Натомість цього року абсолютний мінімум температури повітря ледь перетнув позначку -8°С. Таким чином поновилися його найтепліші рекорди для липня і серпня за всі роки спостережень. Як правило, найнижчі значення температури за рік бувають у межах -15..-30°С.

Як і 1998-го, цього року через теплу зиму довкола “Вернадського” не утворилося льодового покриву, а лише час від часу акваторію “запаковував” плавучий битий лід. Тож українські полярники могли підтримувати навігацію та проводити морські наукові дослідження майже протягом усієї антарктичної зими.

А от вивчати властивості сніжинок хуртовин, на жаль, не вдалося, адже сніг ішов переважно вологий та схильний до злипання. Для згаданого ж дослідження потрібен сухий сніг, який переноситься вітром безкраїми просторами криги і льодовиків.

Натомість тепла погода сприяла підвищенню вологи в атмосфері, а отже – збільшенню кількості опадів. Поки що вони все одно у вигляді снігу: на кінець зими висота снігового покриву біля “Вернадського” перетнула позначку 2.5 м і продовжує наближатись до рекордних минулорічних 3 метрів. Такі снігопади неабияк дошкуляють нашим зимівникам, адже вологий сніг – важче, тож чистити його – складніше.

Але є й гарні новини: через відсутність льоду до “Вернадського” вже навідуються пінгвіни. Поки на розвідку, але передбачаємо, що велике повернення цих птахів уже не за горами.

Нагадуємо, що пори року в Південній та Північній півкулі йдуть у протифазі: коли в Україні літо, в Антарктиді зима, а нині там почалася весна.

Дякуємо за інформацію Денису Пішняку, очільнику відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ

Фото: Василь Матковський, лікар 27-ї УАЕ