Перша в історії міжнародна асамблея парламентарів, які опікуються питаннями Антарктики, відбулась 2-3 грудня 2019 року в Лондоні на базі Королівського Об’єднаного інституту оборонних та безпекових досліджень. Захід, що проходив за сприяння Міністерства закордонних справ та співдружності Великої Британії, Британської антарктичної служби та Наукового комітету з антарктичних досліджень, організувала міжпартійна парламентська група з питань полярних регіонів у складі представників Палати лордів та Палати громад, яку очолює депутат парламенту Великої Британії Джеймс Грей (James Gray). Фінансову підтримку надав Фонд “Мамонт”.
В асамблеї взяли участь 19 парламентарів із 13 країни, які зібрались з нагоди відзначення 60-річчя підписання Договору про Антарктику 1959 року задля обговорення актуальних питань вивчення та освоєння Антарктики, а також для визначення подальших кроків, які парламентарі можуть зробити для зміцнення міжнародно-правового режиму Антарктики. Від України у роботі асамблеї взяв участь народний депутат, член Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук. Експертом та радником української делегації був завідувач відділу міжнародного наукового та науково-технічного співробітництва НАНЦ Андрій Федчук.
На пленарних засіданнях асамблеї виступили запрошені провідні вчені та експерти. З метою підвищення обізнаності парламентарів вони висвітлили загрози впливу кліматичних змін на біорізноманіття Антарктики, проблеми забруднення пластиком вод Південного океану, потенційного впливу нерегульованого рибного промислу та зростаючої туристичної діяльності на природне на середовище Антарктики. Вирішення цих питань потребує посиленого міжнародного співробітництва не лише на рівні компетентних відомств виконавчої влади, а й із залученням законодавчих органів країн, що є сторонами Договору про Антарктику.
За результатами роботи асамблеї парламентарі ухвалили спільну заяву, в якій домовилися скликати такі асамблеї на регулярній основі раз на два роки поперемінно у Північній та Південній півкулях у країнах, що є сторонами Договору про Антарктику. Крім того, парламентарі домовилися закликати сторін Договору про Антарктику та членів Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики активно підтримувати та, за необхідності, визначити пріоритетні зусилля щодо охорони навколишнього природного середовища Антарктики, міжнародного наукового співробітництва, а також ефективного управління людською діяльністю в Антарктиці.
Парламентарі й надалі працюватимуть над тим, аби законодавчі органи їхніх країни вдосконалювали національне законодавство задля повного та ефективного виконання положень та принципів системи Договору про Антарктику.