Стартував проєкт «Горизонт 2020», в якому вчені НАНЦ з колегами з інших країн вивчатимуть майбутній клімат полярних регіонів

Стартував проєкт «Горизонт 2020», в якому вчені НАНЦ з колегами з інших країн вивчатимуть майбутній клімат полярних регіонів

4-6 жовтня триває перша зустріч проєкту «Полярні регіони в системі планети Земля: роль місцевих та регіональних полярних процесів у зміні полярного клімату та глобальної кліматичної системи» (PolarRES), до якого долучені  вчені Національного антарктичного наукового центру.

Полярні регіони відіграють вирішальну роль у балансуванні глобального клімату: наразі полюси нагріваються набагато швидше, ніж решта планети. Водночас прогнози клімату для полярних регіонів все ще мають значну невизначеність. Це гальмує зусилля зі стримування зміни клімату та боротьби з тими наслідками, які ми вже відчуваємо, і не лише в полярних регіонах, а й у Європі та решті світу.

PolarRES – це новий науково-дослідний проєкт, що фінансується Програмою ЄС «Горизонт 2020». Він присвячений тому, щоб прогнози клімату в полярних регіонах були надійнішими. У межах проєкту впродовж наступних чотирьох років вчені планують отримати нові уявлення про фізичні процеси в полярних регіонах та запровадити так званий «підхід сюжетних ліній». Також досліджуватиметься, як зміна полярного клімату вплине на пожежі бореальних лісів та танення вічної мерзлоти. Зокрема, ці процеси можуть спричинити ще більше викидів парникових газів в атмосферу, які дедалі сильніше нагріватимуть планету.

«І Арктика, і Антарктика зазнають кардинальних змін. Існує нагальна потреба зрозуміти масштаби цих змін та кліматичні процеси, які лежать в їхній основі. PolarRES дозволить нам досягти цього і надасть достовірнішу інформацію про майбутній клімат полярних регіонів. Це дасть змогу громадам у цих регіонах та суспільству в цілому реагувати на майбутні зміни», – пояснила Прісцилла Муні, кліматолог Норвезького дослідницького центру NORCE (установа-координатор проєкту) та Центру кліматичних досліджень Б’єркнес.

Результати досліджень PolarRES стануть важливим науковим внеском у Стратегію ЄС щодо кліматичних дій.

«Міжнародне співробітництво є ключовим для оцінки впливу клімату в полярних регіонах. Для цього потрібен широкий спектр знань та інфраструктури, тому для вирішення цієї проблеми важливо об’єднати провідних експертів з усього світу», – додала Прісцилла Муні, яка очолює міжнародну команду дослідників з ЄС, Китаю, Японії, Великобританії, України, Норвегії та інших країн.

Проєкт не лише вивчатиме клімат у полярних регіонах, а й використовуватиме наукові результати, отримані в усьому світі. Зокрема, передові чисельні моделі та супутникові дані з Програми спостереження Землі Європейського космічного агентства. PolarRES також має надати нові уявлення про те, як фізичні та хімічні процеси, які мають вирішальне значення для взаємодії атмосфера-океан-морський лід, можуть сформувати глобальну кліматичну систему.

Про проєкт: Проєкт отримує фінансування у розмірі 8 млн євро з Програми Європейського Союзу з досліджень «Горизонт 2020» на період з 01.09.2021 р. до 31.08.2025 р. Згідно з Угодою про грант №101003590. Грант є частиною політики ЄС щодо підтримки трансформації до низьковуглецевого, стійкого майбутнього та кліматичних дій, які підтримують Паризьку угоду.

PolarRES координується Норвезьким дослідницьким центром NORCE (Норвегія) з установами-партнерами (в алфавітному порядку): Інститут імені Альфреда-Вегенера-Гельмгольца-Центрум Поляр-Унд Меересфоршунг (Німеччина), Arctik SRL (Бельгія), Датський метеорологічний інститут (Данія), Університет Гельсінки (Фінляндія), Ilmatieteen Laitos (Фінляндія), Інститут проблем математичних машин і систем НАН України (Україна), Університет Лунда (Швеція), Метеорологічний інститут (Норвегія), Національний антарктичний науковий центр (Україна), Міжнародний центр довкілля та дистанційного зондування Нансена (Росія), Шанхайський університет Цзяо Тонга (Китай), Університет Туруна (Фінляндія), «Дослідження та інновації» Сполученого Королівства (Великобританія), Університет Лієжа (Бельгія), Університет Лідса (Великобританія), Університет Утрехт (Нідерланди).