28 лютого експедиція у складі 26 науковців прибула на станцію «Академік Вернадський».
23 дослідники прибули основним шляхом, через чилійський порт Пунта Аренас, протоку Дрейка та острів Кінг Джордж, де на чилійській станції «Едуардо Фрей» експедиція відбирала зразки разом з чилійськими колегами, та завантажила чимало обладнання, яке зберігалось тут з грудня минулого року, коли міцна морська крига не дозволила судну дійти до «Вернадського».
Ще троє українців долали шлях з аргентинської Вогняної Землі на вітрильних яхтах, щоб дорогою до «Вернадського» зібрати зразки рослин та ґрунтів на безлюдних островах довкола Антарктичного півострова.
За повідомленням начальника станції, досвідченого полярника Віктора Ситова, у приміщеннях «Вернадського» наразі тіснувато, адже станція розрахована на трохи менше число мешканців, проте всі розмістилися і вже приступили до роботи, яка завдяки полярному дню триває майже цілодобово.
Зокрема, вже відкрито «китовий сезон».
«Поблизу станції вперше в цьому році спостерігали китів, – сповістила біолог Оксана Савенко. – Льодова обстановка нарешті дозволила вийти на моторному човні до протоки Пенола. Ми змогли обстежити значну частину акваторії протоки та побачити понад тридцять особин китів-горбачів, до більшості з яких вдалося підійти та здійснити фотозйомку з метою індивідуальної ідентифікації. Деякі з китів перебували у щільних скупченнях льоду, що значно ускладнювало нашу роботу. Окрім фотографій, поблизу китів були відібрані зразки води для молекулярно-генетичних досліджень».
До речі, Оксана Савенко – одна з двох перших в ХХІ столітті жінок, які зимуватимуть на українській антарктичній станції. Оскільки Оксана працюватиме і у сезонному, і у зимувальному загонах 24-ї УАЕ, разом біологиня проведе тут 15 місяців. Друга жінка – лікарка 24-ї УАЕ Наталія Бабій – прибуде в кінці березня та проведе на крижаному континенті 12-13 місяців.
Досі ґендерна рівність не була чеснотою українських антарктичних експедицій: востаннє жінки зимували на станції в 1997-1998 році (метеорологині Світлана Краковська та Людмила Маньківська, та кухар Галина Колотницька). У складі ж сезонного загону, який за два місяці повернеться додому, сьогодні працюють четверо дослідниць.
«Сподіваюся, наступного року ми вже не обговорюватимемо питання ґендерної рівності – сподіваюся, ми вирішили його назавжди, тож надалі зможемо говорити власне про науку, а не про виправлення дикунських традицій», – радіє в.о. директора Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.
Очільник НАНЦ підкреслює, що антарктичні дослідження після довгої перерви, викликаної браком власного флоту, нарешті знову включають не лише роботу цілорічного зимувального загону, але і повноцінні літні сезонні роботи: вперше за 18 років Україна спромоглася відрядити на крижаний континент такий великий сезонний загін у складі 26 вчених. «Досі ми не використовували на повну потужність усі унікальні можливості, які дає нашим науковцям наявність у України власної полярної станції. Наразі намагаємось отримати від станції максимальний «вихід наукової продукції», тому відправляємо в сезонну експедицію найбільший після 2001-го загін, приблизно половина – геологи та геофізики, половина біологи та екологи, та двоє метеорологів. Тривалість періоду досліджень також найдовша за ці роки – понад два місяці.
Значно розширюються й наукові завдання, і за тематикою, і географічно. Намагаємось охопити дослідженнями екосистеми Антарктики від вірусів до китів, та від субантарктичних островів до Полярного кола», – розповів Євген Дикий.
Центр висловлює велику подяку нашим партнерам, які посприяли спорядженню сезонної експедиції в Антарктиду:
- компанії Procter@Gamble (Юлія Іващенко, Ольга Клименко) за надання товарів щоденного догляду та догляду за домівкою – станцією як для сезонних вчених, та і майбутніх зимувальників;
- ТОВ “Ворлд Грінізейшен Систем” (Денис Сільченко) – за вітаміни та нутрієнти для команди;
- компанії “RigExpert Україна” – за надання потужного антенного аналізатора;
- компанії «Горгани», яка дала знижки на свою продукцію при спорядженні Оксани Савенко (спальник, взуття, верхній одяг тощо).