Біолог минулої, 26-ї УАЕ Антон Пуговків виконує спільний проєкт з Чеською антарктичною науковою програмою, яка базується при Масариковому університеті, м. Брно. Головна мета дослідження – вивчення стану здоров’я зеленого компоненту Антарктики.
Нагадуємо, що на крижаному континенті є свої унікальні рослини. Передусім це різні мохи та лишайники, а також два види квіткових рослин: перлинниця та щучник антарктичний. Вивчати тенденції в зеленому покриві Антарктики важливо, щоб розуміти вплив зміни клімату на вразливу природу регіону та механізми її адаптації.
У межах проєкту Антон бере участь у чеській експедиції до Антарктики, яка наразі прямує на острів Нельсон (Південні Шетландські острови). Там наш біолог має зробити опис та отримати характеристики стану рослин в різних мікрокліматичних умовах.
Справа в тому, що рельєф та особливості орієнтації схилу модифікують клімат так, що різниця в температурі між окремими ділянками може сягати !!! 7 градусів Цельсія. Одні й ті ж мохи – залежно від сприятливості умов – мають різну фотосинтетичну здатність, а отже – виглядають як зелені, бурі чи жовті. За кожним з цих кольорів – певний фізіологічний стан, певний успіх чи драма маленького мешканця Антарктики. Дослідити стан цих «зелених героїв» дозволяють характеристики спектрів пігментів, зокрема головного – хлорофілу.
Антон встановить спеціальні датчики, які записують різні параметри мікроклімату: температуру ґрунту, його вологість, освітлення тощо. Потім такі ж дослідження триватимуть в районі Аргентинських островів (де наш «Вернадський»), що дозволить порівняти життя на територіях, розмежованих сотнями кілометрів.
Експедиція на острів Нельсон триватиме орієнтовно 3 тижні, після чого планується перехід на українську станцію. Там Антон продовжить працювати з нашою експедицією. Завдань йому не бракуватиме. Окрім виконаних таких же робіт, як на Нельсоні (зокрема, встановлення датчиків), треба продовжити щорічні дослідження стану мохових полів і навіть попри війну не розривати ряди накопичених даних щодо антарктичної флори.
Сподіваємося, що координація чеських та українських досліджень продовжиться плідною співпрацею обох полярних програм. Вдячні Чеській полярній програмі за підтримку українського вченого та надання можливості працювати на такому цікавому для наших дослідників острові Нельсон.
Дякуємо за надану інформацію Антону Пуговкіну та Івану Парнікозі.
Фото: Марта Дзиндра, Анжеліка Ганчук та з архіву Антона Пуговкіна