Завдяки українським науковицям міжнародний реєстр горбатих китів в одному з районів Південного океану збільшився майже в 15 разів! Це відкриває нові можливості з вивчення популяцій цих тварин та шляхів їхньої міграції для дослідників з усього світу.
Так, раніше в міжнародній китовій базі “HappyWhale” було лише 15 китів горбанів, ідентифікованих в акваторії Південних Оркнейських островів (вони знаходяться на північному сході від станції “Академік Вернадський”). Наразі там вже 211 особин з цього району, і це все – завдяки непростій роботі українських біологинь.
Взимку минулого року вчені НАНЦ Каріна Вишнякова та Юля Іванчикова понад 3 місяці працювали в експедиції в Південному океані на борту українського траулера “Море Содружества”. Серед їхніх завдань була фотоідентифікація китів: хвости цих тварин мають унікальний візерунок, немов відбитки пальців у людини. Тож дослідниці годинами стояли на палубі й вдивлялися в хвилі океану, щоб “ловити” на фото китові хвости. За експедицію Юля та Каріна назбирали понад 300 унікальних світлин.
Після їхнього опрацювання вже в Україні було створено каталог з 275 ідентифікованих тварин. Ті фото, що були достатньої якості та не мали повторів, були завантажені в міжнародну китову базу “HappyWhale”. Загалом це 230 світлин. Більшість з них були саме з акваторії Південних Оркнейських островів, що дозволило збільшити реєстр горбанів з цього району майже в 15 разів.
“По суті в цьому регіоні Південного океану існувала “біла пляма” щодо ідентифікації китів. Нам вдалося зібрати достатню кількість даних, щоб цю “пляму” закрити”, – відзначили науковиці.
Також важливо, що за цими даними вже є перші суттєві висновки. Виявилося, що близько десятка китів з акваторії Південних Оркнейських островів ще з 2006 року зустрічалися біля берегів Панами та Бразилії! Це дає абсолютно нові уявлення про міграції цих тварин, адже раніше існувала думка, що з Південного океану горбані не мігрують у такі “високі” води Атлантики.
Дякуємо нашим відчайдушним біологиням за таку важливу роботу!
Нагадуємо, що вчені НАНЦ займаються унікальним проєктом з фотоідентифікації китів уже понад 3 роки. Зараз наш каталог містить більш як 750 ідентифікованих китів горбанів.