Перша українська докторська дисертація у царині біологічних антарктичних досліджень

Перша українська докторська дисертація у царині біологічних антарктичних досліджень

Вітаємо завідувача біологічним відділом Національного антарктичного наукового центру Івана Парнікозу, який успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю екологія. Тема його роботи – «Екологічні механізми адаптації щучника антарктичного (Deschampsia antarctica É. Desv.) за зміни кліматичних умов Антарктики». Прикметно, що це перша в Україні докторська дисертація в царині біологічних досліджень Антарктики.

Робота виконана на базі Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Науковим консультантом роботи є д.б.н.,проф., член-кор. НАН України В. А. Кунах.

На прикладі «рослини-супергероя» – щучника антарктичного (про якого наш Центр неодноразово розповідав) І. Парнікоза дослідив механізми виживання вищих судинних рослин в Антарктиці в умовах глобальних кліматичних змін. Відтак одержано нові дані щодо молекулярно-генетичних, цитогенетичних, ембріологічних та механізмів адаптації на популяційному рівні та вперше сформульовано концепцію взаємодії різних адаптаційних механізмів вищих судинних рослин в екстремальних умовах «крижаного континенту».

Вчений розробив методичний підхід до визначення показника комплексної адаптованості щучника, що стане основою для впровадження фонового моніторингу кліматичних змін та антропогенного впливу в районі станції «Академік Вернадський». Окрім того, дослідження І. Парнікози стануть в нагоді при створенні Антарктичної спеціальної охоронної території в районі усього архіпелагу Аргентинські о-ви.

«Розроблений підхід є універсальним, а тому він придатний для впровадження на антарктичних станціях інших держав», зазначається в авторефераті дисертації Івана Парнікози.

Загалом досягнуті науковцем результати є конкретним внеском України у виконання умов Антарктичного договору, зокрема, вони допоможуть виробити додаткові заходи для зменшення впливу станції «Академік Вернадський» на довкілля.