Обрано переможців другого етапу науково-освітнього проєкту «Вчителі та учні беруть участь в екологічному моніторингу Антарктиди» – три призові місця між собою поділили 10 учасників.
Загалом же до конкурсу, започаткованого ще 2018-го НАНЦ та Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН, цього року долучилися 156 школярів та вчителів з різних куточків України.
У межах проєкту учасники допомагали вченим досліджувати популяцію пінгвінів в районі української антарктичної станції “Академік Вернадський”. Зокрема, вони обробляли фотографії з автоматичних камер, які “фільмують” життя пінгвінів.
Кожен обирав одне з 15-20 гнізд і спостерігав за фото, як відбувається процес розвитку колонії: визначав кількість гнізд, початок та кінець гніздування, кількість відкладених яєць, пташенят, які вилупились, та пташенят, які доросли до “підліткового” віку і полишили гніздо.
“Дуже круто, що школярі підтримали нашу ідею й долучилися до конкурсу. Для них це можливість не тільки взяти участь в реальному науковому дослідженні, а й зробити внесок у міжнародну наукову програму. Адже проєкт з вивчення колоній пінгвінів є частиною глобальної програми з моніторингу та прогнозування стану екосистеми Південного океану. З успіху розмноження пінгвінячих гніздових пар та виживання пташенят можна оцінити доступну їм кормову базу, тобто крилеві запаси на певній території. І в підсумку дати науково обґрунтовану відповідь на основне питання дослідження: чи популяція криля насправді катастрофічно скорочується і він потребує захисту, як застерігають деякі екоактивісти, чи, навпаки, криля можна беззастережно виловлювати, як переконують промисловці”, – зазначив очільник НАНЦ Євген Дикий.
Надану школярами інформацію зводять до єдиної бази даних НАНЦ, після чого вона обробляється вченими. Відтак результати передають до Наукового комітету Комісії з морських живих ресурсів Антарктики.
Серед учасників науковці обирають тих, хто найкраще впорався із завданням. Зокрема, оцінюється:
- якість наданої інформації: наскільки точно було визначено початок відкладання яєць, появу пташенят та утворення “ясел” тощо;
- підготовку звіту: які висновки були зроблені, що цікавого дізнались під час участі в проєкті.
Цього разу переможцями стали:
1 місце
Любов Надєіна, Токмацький ЗЗСО № 2 Запорізької області
Ольга Шевченко, Миролюбівська ЗОШ Дніпропетровської області
2 місце
Дмитро Новосад, ЗОШ № 3 Володимир-Волинської міськради Волинської області
Поліна Пархомук, ліцей № 19 Кам’янської міськради Дніпропетровської області
Юлія Твердохліб, місто Шепетівка, Хмельницька область
3 місце
Єлизавета Жунько, НВК № 4 Одеської міськради Одеської області
Назарій Паньків, Денис Грінченко та Іван Дупіряк, Новояворівський ЗЗСО № 2 Львівської області
Ілля Ухов, Гранки-Кутівська ЗОШ Львівської області
Вони отримають поштою фото 25-ї Української антарктичної експедиції з автографами полярників та наліпки з пінгвінами.
Дякуємо всім учасникам і вітаємо переможців!