Антарктида попереджає, що людству час діяти, – Євген Дикий під час форуму "Україна – 30. Екологія"

Антарктида попереджає, що людству час діяти, – Євген Дикий під час форуму "Україна – 30. Екологія"

Ті зміни клімату, які чекають на нашу планету, вже сьогодні добре видно в Антарктиді, і людство не має права ігнорувати цей сигнал. На цьому наголосив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий під час Всеукраїнського форуму “Україна 30: Екологія”, що стартував сьогодні, 7 червня 2021 року.

“Інколи, щоб зрозуміти краще те, що відбувається в тебе вдома, треба відійти подалі й подивитися зі сторони. Саме Антарктида дозволяє нам відійти на максимальну відстань і побачити багато важливих речей”, – зазначив Євген Дикий.

За його словами, з Антарктиди дуже добре видно, що наша планета – це єдиний механізм. Тож процеси, які відбуваються в полярних регіонах, безпосередньо стосуються України і навпаки.

“Це особливо розумієш, коли в Антарктиді вивчаєш, як тануть льодовики й утворюється холодна водна маса в морі Ведделла, і далі ця холодна водна маса приходить сюди до Європи і формує оцей наш клімат, який ми сьогодні всі на собі відчуваємо. А в Антарктиді ми “ловимо” продукцію фармакологічної промисловості, фрагменти пластикових пляшок, які викинули, зокрема і тут в Україні. І ти фізично відчуваєш, наскільки наша планета невелика і ми всі залежимо один від одного”, – підкреслив очільник НАНЦ.

Він відзначив, що зараз в жодному куточку світу неможливо сховатися від глобальних процесів. Тому потрібно розуміти, що відбувається на планеті в цілому, бачити своє місце в цих процесах і шукати шляхи адаптації.

“Того клімату, який був в нашому дитинстві, вже нема і не буде. А той клімат, в якому житимуть наші діти, ще відрізнятиметься від нинішнього. В Антарктиді це дуже добре видно, адже ті процеси, що прийдуть сюди, там відбуваються раніше, і ми фактично беремо на себе роль вартових, які намагаються попередити все людство”, – сказав Євген Дикий.

Водночас він відзначив, що коли людство чує такі сигнали і вживає необхідні заходи, це дає позитивний ефект. Приміром, як відбувається з “озоновою дірою”, відкритою саме над нашою станцією, ще коли вона належала Великій Британії.

“Ця озонова дірка має до 2070 року вже затягтися, тому що була жорстка політична воля в боротьбі зі шкідливими речовинами, було вкладено величезні ресурси. І це дає результати, які ми на “Вернадському” якраз одними з перших вимірюємо”, – підсумував керівник Центру.

Під час форуму також відбулося пряме включення з української антарктичної станції “Академік Вернадський”.

“В той час, як ми знаходимося в епіцентрі кліматичних змін, безпосередньо бачимо їхній вплив на нашу планету, закликаємо кожного докласти максимальних зусиль, починаючи з побутового рівня, щоб запобігти незворотнім процесам чи принаймні відтермінувати їх та уникнути катастрофічних наслідків”, – таким був головний меседж науковців зі станції.