"James Clark Ross" став "Ноосферою" і прийняв на борту Президента України

"James Clark Ross" став "Ноосферою" і прийняв на борту Президента України

Президент Володимир Зеленський оглянув придбаний коштом держави науково-дослідний криголам, який дозволить нашим вченим повернутися до вивчення Світового океану та значно покращить логістику української антарктичної станції “Академік Вернадський”. Візит відбувся сьогодні, 29 жовтня 2021 року.

Криголам раніше використовувався Британською антарктичною службою і мав назву “James Clark Ross”. 19 серпня цього року легендарне судно придбала Україна, а 5 жовтня воно прибуло в Одесу.

Сьогодні ж флагман українського науково-дослідного флоту отримав нову назву – “Ноосфера”. Вона є символічною, адже сам цей термін походить з праць Володимира Вернадського, на честь якого названо нашу станцію. Тож тепер назви криголама та станції логічно доповнюються. Ноосфера означає сферу взаємодії суспільства та природи.

На борту криголама Володимир Зеленський оглянув лабораторію, кают-компанію, капітанський місток та житлові приміщення.

Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий продемонстрував Главі держави зразки устаткування для океанографічних досліджень. Нагадаємо, що криголам оснащений вісьмома спеціалізованими лабораторіями та пристосуваннями для відбору проб з глибини до 8 км. Тож відтепер українським дослідникам будуть доступні майже 90% дна Світового океану.

6 лютого цього року, під час святкування 25-ліття станції “Академік Вернадський”, українські полярники, перебуваючи в Антарктиді, поскаржилися Президентові на відсутність власного наукового криголама. Сьогодні Володимир Зеленський у режимі відеоконференції особисто повідомив дослідникам 26-ї УАЕ, які зараз працюють на станції, що вже зовсім скоро до них вирушить “Ноосфера”.

Глава держави також розповів, що розроблятиметься масштабна програма з відродження науково-дослідного флоту України.

“Сьогодні було лише представлено початок цієї програми, пов’язаної з судноплавством. Багато кроків і багато бажань. Головне, що від слів ми переходимо до конкретних справ”, – зазначив Президент.

Очільник 26-ї УАЕ Богдан Гаврилюк зауважив, що придбання криголама є важливою подією для відродження українського наукового флоту.

“20 років тому я йшов до Антарктиди ще на українському судні “Горизонт”, але назад вже вертався на чужому. І так – на чужих – ходив наступні 20 років. Цього року я, як виявилося, пішов до Антарктиди під чужим прапором, а повертатимусь додому знову на українському судні, на “Ноосфері”, – наголосив він.

Володимир Зеленський також поспілкувався з полярниками – учасниками 25-ї УАЕ. Керівник цієї експедиції Юрій Отруба звернувся до Президента з проханням сприяти продовженню дії цільової науково-технічної програми проведення досліджень в Антарктиці до 2030 року.

“Кілька років тому у нас значно збільшилося фінансування антарктичного центру. Якщо ми будемо тримати його на такому рівні, ми зможемо багато чого домогтися в плані наукових досягнень і модернізації станції”, – наголосив Юрій Отруба.

На пам’ять від цієї зустрічі команда 25-ї УАЕ подарувала Володимиру Зеленському фото криголама, зроблене ще Британською антарктичною службою в Антарктиді, залишивши на світлині свої підписи.

Найближчим часом криголам проходитиме необхідні процедури оформлення та техобслуговування, після чого планується його перший рейс на станцію “Академік Вернадський” з новою назвою та під українським прапором.