Доступ до інших полярних станцій, суден, баз даних та залучення додаткових коштів в антарктичну програму – НАНЦ і ще 49 полярних організацій виграли проєкт у «Горизонт Європа»

Доступ до інших полярних станцій, суден, баз даних та залучення додаткових коштів в антарктичну програму – НАНЦ і ще 49 полярних організацій виграли проєкт у «Горизонт Європа»

Станція «Академік Вернадський» та криголам «Ноосфера» увійдуть до міжнародної мережі інфраструктур для полярних досліджень, що дозволить Україні залучити додаткові кошти в антарктичну програму, а українським вченим – використовувати полярні об’єкти інших країн та брати участь у важливих наукових ініціативах. Це передбачено проєктом «POLARIN: POLAr Research Infrastructure Network», який виграв конкурс у програмі ЄС «Горизонт Європа».

У ньому беруть участь Національний антарктичний науковий центр, усі оператори полярних досліджень ЄС, а також відповідні оператори Чилі, Канади, США, Великої Британії та інших країн. Загалом це 50 організацій та 79 об’єктів інфраструктури в обох полярних регіонах – Арктиці та Антарктиці. Зокрема, 38 дослідницьких станцій, 12 суден, 18 обсерваторій, 4 репозитарії, 7 баз даних.

«Полярні регіони найшвидше реагують на зміни нашої планети, це як два зап’ястя, за якими можна виміряти “пульс Землі”. Ми вже бачимо, як стрімко Арктика та Антарктика втрачають льодовий покрив через глобальне потепління та господарське втручання людини. Щоб вчені могли всебічно вивчати та прогнозувати такі процеси, їм треба ширший доступ до полярних інфраструктур. Тобто, дослідник не має бути обмежений даними лише тієї локації, де знаходиться станція його країни, а повинен мати доступ до різних точок спостережень для отримання більшої кількості інформації та її порівняння. Саме це й передбачає проєкт “POLARIN”: щоб кожен учасник консорціуму міг використати для своїх досліджень інфраструктуру інших учасників. Також це можуть бути колаборації кількох організацій для спільних досліджень складних проблем», – пояснив директор НАНЦ Євген Дикий.

«POLARIN» розрахований на 2 роки (2024-2025) і має загальний бюджет майже 14,6 млн євро. З них понад півмільйона євро передбачені для України: щоб забезпечити доступ наших вчених до іноземних інфраструктур, а також покрити витрати з доступу закордонних дослідників до українських об’єктів.

«Це дозволить нам залучити додаткові кошти на розвиток міжнародного співробітництва, адже, як відомо, в умовах війни науковий бюджет нашої країни дуже обмежений, і кошти витрачаються лише на нагальні базові потреби. Тож ми активно шукаємо додаткові можливості для підтримки української антарктичної програми», – відзначив очільник НАНЦ.

Окрім спільного використання інфраструктур, в проєкті передбачено обмін даними та тренінги для молодих науковців.

Офіційне підписання договору з ЄС щодо реалізації «POLARIN» заплановано на листопад.

Нагадуємо, що раніше проєкт за участі НАНЦ «Полярні регіони в системі планети Земля: роль місцевих та регіональних полярних процесів у зміні полярного клімату та глобальної кліматичної системи» (PolarRES) переміг у конкурсі програми ЄС «Горизонт 2020».