21 червня українська антарктична команда відзначає головне неформальне інтернаціональне свято полярників – Мідвінтер, середина зими.
Свято, яке вигадали і «пустили в обіг» британці понад сто років тому, під час експедиції Роберта Скотта, і понині є своєрідною психологічною розрядкою для людей, які працюють у суворих умовах крижаної «ізоляції», 10-градусного морозу і полярних сутінків.
«Сонце з’являється у нас на короткий час: світає об 11.30, а близько 15.00 сонце заходить. Якщо снігопад і хмарно, то взагалі темно, наче ввечері. Вочевидь, саме тому Мідвінтер святкується в день сонцестояння, 21 червня. На відміну від України, де день починає скорочуватися, тут, в Антарктиді, навпаки, від 21 червня зменшується ніч», – пояснює начальник 24 української антарктичної експедиції Ігор Дикий.
Незмінна традиція Мідвінтера – купання у крижаній воді. Вважається, що для тих, хто вперше зимує в Антарктиді (а таких в 24 УАЕ – четверо), це є посвяченням у полярники. За словами Ігоря Дикого, таке випробування – не для слабкодухих, адже температура води в океані сьогодні – мінус півтора градуса за Цельсієм (морська вода замерзає при мінус 2).
Головними розвагами на Мідвінтер є різноманітні змагальні забави: футбольний матч, спортивна естафета, перетягування каната, стрільба з пневматичної рушниці в ціль, кидання на найдальшу відстань 5-кілограмового китового хребця. «На острові Расмуссен віддавна лежить скелет великого синього кита. Вочевидь, колись цей кит викинувся на берег. Учасники попередніх експедицій давно вже привезли хребець на станцію. Відтак кістка вагою близько 5 кг стала спортивним снарядом спеціально для мідвінтерівських змагань», – розповідає деталі керівник експедиції.
Незадовго до свята українські полярники розпочали турніри з армреслінгу, шахів, дарцу, більярду, підтягування на перекладині тощо.
Лідером змагання серед рибалок став метеоролог Тарас Білий, який уловив білокровну щуку вагою 1,494 кілограма.
Призи переможцям вручать під час святкової вечері 21 червня. А далі команда полярників планує разом переглядати відео- та фотопривітання від колег з інших антарктичних станцій, а також передані раніше малюнки-привітання від школярів з України.
Традицію відзначати Мідвінтер рухливими розвагами та купанням в океані українці запозичили у британських колег, які в 1996 році передавали Україні станцію «Фарадей». «Ми в першій українській антарктичній експедиції також грали в дарц, причому за посередництвом радіозв’язку (адже інтернета тоді й близько не було) влаштували змагання з британськими зимівниками зі станції «Розера» і виграли! – пригадує очільник 1 УАЕ Геннадій Міліневський. – Також незмінним залишається ранковий мідвінтерівський ритуал – сніданок для кожного зимівника цього дня готує сам бейскомандер. Головне у Мідвінтері – позитивний психологічний струс для зимівників, а ще – усвідомлення, що сонця стає більше; це як ниточка дороги додому».