Нещодавно вийшов новий номер Українського антарктичного журналу – вже 27-й з часу його започаткування. Цей випуск став першим, відколи НАНЦ підписав угоду про оприлюднення матеріалів у базі даних Scopus.
Чому це важливо?
Scopus – міжнародна бібліографічна і реферативна база даних та інструмент для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях. Її власником є Elsevier – одна з найбільших видавничих компаній світу, яка щорічно випускає близько чверті всіх статей, що публікуються в наукових журналах.
Щоб видання індексувалося в базі, воно має відповідати низці критеріїв:
- обов’язкове рецензування матеріалів;
- редакційна колегія з фахівців за науковими напрямами журналу, які регулярно публікуються;
- наявність сайту з інформацією про правила для авторів, процедуру прийняття статей до друку та ін.;
- регулярний вихід випусків зі стабільною кількістю публікацій тощо.
Для включення в базу Scopus необхідно пройти кілька етапів. Спершу до Elsevier подається випуск журналу і посилання на його сторінку для технічного моніторингу.
Якщо видання проходить цей етап (на відповідність переліченим умовам), його приймають на наступний – перевіряють періодичність виходу та цитованість матеріалів.
Лише після успішного подолання другого етапу редакторська комісія приймає рішення про індексацію видання і включає до бази попередні випуски.
Оксана Пньовська, редактор УАЖ та очільниця відділу НАНЦ, зазначає: «Випуски УАЖ вже не перший рік знаходяться в базі даних Scopus, але лист про підписання угоди з Центром та домовленість про оприлюднення наших матеріалів у базі до кінця 2026 року ми отримали лише наприкінці 2023 року. І тепер у базі даних індексуються статті УАЖ, починаючи з 2019 року».
Що ж індексація дає науковому журналу?
Загалом це престижно та збільшує видимість видання для потенційних авторів. Чим більше матеріалів подається до журналу, тим більше шансів відібрати якісні рукописи, які в подальшому будуть добре цитуватись. А відтак зростають наукометричні показники журналу.
Для науковців, які публікуються в таких журналах, збільшується коло потенційних читачів, можливість колаборацій, зростає рівень наукової репутації, збільшуються шанси на отримання грантів.
Щиро вітаємо УАЖ і українську науку загалом з таким здобутком.
Дякуємо Редакційній колегії/колективу УАЖ за величезну роботу, а Оксані Пньовській за допомогу в підготовці матеріалу.
Посилання на черговий випуск УАЖ.