Сьогодні, 4 листопада 2022 року, в Австралії завершилось 41-е засідання Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики, під час якого Україна прийняла головування в цій організації. Комісія (ККАМЛР) займається питаннями захисту та контролю вилову морських живих ресурсів у регіоні, адже Антарктика важлива не тільки для наукових досліджень стану всієї Планети, а й для рибного промислу.
Головування України триватиме 2 роки: до осені 2024-го. Важливо, що наша держава вперше очолила ККАМЛР з часу набуття членства в організації (1994 р.). Новим головою Комісії став Віталій Цимбалюк – український дипломат, колишній Посол України в Республіці Чилі, з яким НАНЦ має багаторічний досвід плідної співпраці.
Чому це важливо для України? Насамперед це можливість відстоювати свої наукові та рибогосподарські інтереси в Антарктиці. Зокрема, створення морських охоронюваних районів (МОР):
● в районі Антарктичного півострова (саме тут розташована наша станція «Академік Вернадський», і це була ініціатива України, схвалена Комісією 2019 року);
● у районі Моря Ведделла;
● у Східній Антарктиці.
Уявіть, загальна площа цих трьох територій приблизно дорівнює площі Індії та Пакистану разом узятих. Створення згаданих зон сприятиме виконанню глобального зобов’язання перетворити 30% земної суші та океанів в охоронювані території до 2030 року, а головне – дозволить значно захистити морських мешканців Південного океану: китів, тюленів, пінгвінів тощо.
На жаль, на цьому засіданні жодна з пропозицій щодо створення нових МОР не була підтримана Комісією внаслідок заперечень з боку росії та Китаю, але робота над цим триватиме.
Окрім того, для екологічних, океанологічних та біологічних досліджень у морських водах Антарктики планується залучити наше науково-дослідне судно «Ноосфера».
Також Україна продовжує бути представленою у Південному океані своїм рибальським флотом на двох видах промислу – іклачів та антарктичного крилю, що залишає Антарктику для нас важливим рибопромисловим регіоном. Рибальство тут здійснюється відповідально, згідно з міжнародно розподіленими лімітами, з зобов’язанням проведення наукових досліджень морських ресурсів. Слід зазначити, що у довоєнні часи вилов в Антарктиці українськими рибалками перевищував весь вилов риби в Чорному і Азовському морях, а також річках України. В умовах війни з росією промисел в Антарктиці залишається для нас єдиною можливістю забезпечити українців власною продукцією.
Наступне засідання ККАМЛР, яке матиме статус позачергового, спеціально присвяченого питанням створення нових МОР, відбудеться вже навесні 2023 року у Чилі. Захід пройде під головуванням українського очільника Комісії.
Пишаємося, що навіть у складних умовах війни Україна робить активний внесок у збереження антарктичних морських екосистем і відстоює власні інтереси на міжнародній арені.
Підпис до фото на заставці: Нинішній очільник ККАМЛР Віталій Цимбалюк з попереднім головою Комісії Джакобом Гранітом