Відкриті практики, прозорість та доброчесність для сучасної вищої школи (OPTIMA)
Основна мета проєкту «Open Practices, Transparency and Integrity for Modern Academia» (OPTIMA), назву якого можна перекласти як «Відкриті практики, прозорість та доброчесність для сучасної вищої школи», – впровадження ідей та практик Відкритої науки в Україні для покращення якості освітніх послуг.
Серед пріоритетів OPTIMA: робота з переміщеними українськими університетами, фокус на проблемах зміни клімату та інклюзивність завдяки використанню сучасних інформаційних технологій.
Проєкт включає три конкретні цілі:
- Представлення нового механізму забезпечення якості – онлайн-платформи відкритого рецензування для прозорого оцінювання результатів досліджень на академічних конференціях в українських ЗВО.
- Сприяння співпраці між Україною та ЄС та інтернаціоналізації ЗВО України шляхом створення міжнародної віртуальної спільноти вчених-рецензентів на онлайн-платформі відкритого рецензування.
- Підвищення обізнаності щодо академічної доброчесності та Відкритої науки, вдосконалення відкритих практик та навичок Відкритої науки в українських ЗВО та суспільстві загалом шляхом впровадження нових предметів щодо відкритих практик в рамках модернізованих навчальних курсів та відкритого загальнодоступного онлайн-курсу.
Роль НАНЦ полягає в залученні до проєкту експертів зі зміни клімату найвищого рівня, наповненні онлайн-курсу та нових предметів, що розроблятимуться в межах проєкту, прикладами про зміну клімату та запобігання цьому. У такий спосіб НАНЦ допоможе покращити обізнаність про цю актуальну тему в Україні. Центр також сприятиме популяризації та поширенню інформації про результати проєкту.
До консорціуму OPTIMA входять: НУ «Львівська політехніка» (координатор), Донецький національний університет ім. Василя Стуса, Сумський державний університет, Луцький Національний Технічний Університет, Національний антарктичний науковий центр та Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
Міжнародні партнери проєкту: Технічний університет Граца (Австрія), Вроцлавська політехніка (Польща), Університет Кот-д’Азур (Франція), ГО «Eurodoc» (Бельгія), ГО «Stichting eIFL.net» (Нідерланди). Асоційовані партнери: Рада ректорів переміщених університетів, ГО «Центр інновацій та сталого міжнародного розвитку» та ТОВ «Антиплагіат».
Тривалість проєкту: з 15 січня 2021 р. до 14 січня 2025 р. (подовжено на рік)
Код проєкту: 618940-EPP-1-2020-1-UA-EPPKA2-CBHE-JP
Максимальна сума гранту: 938664 EUR
Програма: Erasmus+ KA2 (проєкти співпраці)
Тип дії: розвиток потенціалу вищої освіти
Координатор проєкту: Жежнич Павло Іванович, д.т.н., проф.
Менеджер проєкту: Березко Олександр Леонідович, к.т.н., доц.
E-mail: oleksandr.l.berezko@lpnu.ua
Facebook @OPTIMAOpen
Twitter @optima_open
YouTube Проєкт OPTIMA
Краковська С.В.,
к.ф.-м.н., с.н.с. відділу фізики атмосфери та геокосмосу
Email: SvitlanaKrakovska@gmail.com
Роль в OPTIMA: координатор проєкту в НАНЦ, представник НАНЦ в Координаційному Комітеті OPTIMA, відповідальна за регулярне спілкування з координатором та іншими партнерами з усіх питань проєкту
Чернов А.П.
доктор філософії з наук про Землю, м.н.с. відділу геології та геофізики
Email: AchernovP@gmail.com
Роль в OPTIMA: відповідальний за технічні питання підготовки наукових матеріалів та комунікацію з українськими партнерами проєкту
Пньовська О.М.
к.с.-г.н., завідувачка науково-організаційного відділу
Email: OksanaPnyovska@ukr.net
Роль в OPTIMA: відповідальна за питання щодо відкритого рецензування та інших сучасних практик в освіті та науці, які передбачає проєкт, та фінансовий менеджмент щодо проєкту в НАНЦ
Чернишенко М.
м.н.с. науково-організаційного відділу
Email: Chernyshenko123@gmail.com
Роль в OPTIMA: відповідальна за питання поширення інформації щодо Проєкту та участі НАНЦ у ньому, також підготовку звітної документації НАНЦ щодо проєкту
2021
- Вимоги до оновлених навчальних програм з новими курсами з відкритої науки
Reichmann et al. OPTIMA D1.4 Requirements to Updated Courses - Вимоги до платформи відкритого рецензування
Reichmann et al. OPTIMA D1.3 Requirements to the OPR Platform - Відкрита лекція «Протидія зміні клімату та Відкрита наука»
- Презентація науковиці НАНЦ Світлани Краковської на стартовій зустрічі проєкту OPTIMA
- Відкрита лекція Світлани Краковської “Протидія зміні клімату та відкрита наука”. Перший україномовний вебінар в рамках проєкту OPTIMA. Лекція присвячена впровадженню принципів відкритої науки для досягнення Цілі №13 з переліку, визначеного на саміті ООН у 2015-му році та спрямованого на перемогу над злиднями, захист планети та забезпечення процвітання для всіх.
- Вебінар OPTIMA «Відкрита наука на захисті клімату». Захід проведений в рамках #ErasmusDays 2021, а доповідь пані Краковської присвячена ролі відкритої науки у протидії зміні клімату (зокрема у створенні Оцінювальних звітів Міжурядової групи експертів зі зміни клімату при ООН). Виступ починається з 26-ї хвилини запису.
2022
- Науковий саміт 77-ї Генеральної асамблеї ООН, сесія REF 30561, модерована Світланою Краковською. Захід присвячений обговоренню відновлення української науки та іновацій після “Війни Викопних Палив” (назва походить від того, що напад росії на Україну переважно фінансується за рахунок продажу викопних джерел енергії, зокрема вугілля, нафти та газу, що має безпосередній вплив на зміни клімату). Саміт в цілому – розробці та започаткуванню наукового співробітництва для демонстрації глобальних наукових механізмів і заходів для досягнення Цілей сталого розвитку, Порядку денного 2030 (Agenda 2030) і Програми місцевого розвитку 2030 (Local 2030).
- Опис події на сайті НФДУ. Підкреслено важливість комплексної протидії агресії рф для розвитку науки та новітніх технологій, необхідних для відбудови нашої країни. Відео-запис семінару можна знайти тут. У доповідях вітчизняних та закордонних вчених з різних сторін висвітлена проблема відновлення українського наукового потенціалу та його інтеграції в загальносвітовий науковий процес.
- Панельна дискусія “Українська кліматична дискусія та інновації до та після війни викопного палива”, модерована Світланою Краковською (англійською мовою). Дискусія відбулася в рамках Українського павільйону COP27, 2022. Розкриті спільні корені зміни клімату та військової агресії рф проти України, описаний вплив агресії на імплементацію розроблених раніше заходів з протидії зміні клімату.
- Панельна дискусія “Міжнародні кліматичні дослідження на станції Вернадського, Антарктика”, модерована Світланою Краковською (англійською мовою). Захід охопив, зокрема, вплив зміни клімату на флору та фауну, вплив “озонової діри” на нашу планету, український науковий корабель льодового класу, Особливий зимовий період радіозондування в рамках YOPP-SH 2022, використання ізотопів у дослідженні осадкоутворення, полярний клімат майбутнього, дослідження НАНЦ в межах проєктів PolarRES та GEOSPACE, про фіксацію блискавок від Африки до Антарктики, опис проєкту OPTIMA для потенційних учасників та, звичайно, пінгвінів.
2023
- Лекція Світлани Краковської “Кліматична криза у сучасному світі” (частина 1)
- Лекція Світлани Краковської “Кліматична криза у сучасному світі” (частина 2)
- Лекція Світлани Краковської “Кліматична криза у сучасному світі” (частина 3)
- Навчальний семінар з відкритої науки та відкритих освітніх ресурсів (Ніцца, Франція).
З 12 до 16 червня 2023 року на базі Університету Лазурного берега (Université Côte d’Azur) в місті Ніцца (Франція) відбувся навчальний воркшоп з відкритої науки та відкритих освітніх ресурсів (Training Workshop on Best Practices on Open Science and Open Educational Resources). Основним завданням заходу було поглибити знання команди щодо різних аспектів відкритої науки та підготуватися до створення відкритого освітнього ресурсу в межах проєкту. Від Національного антарктичного наукового центру брали участь: керівник проєкту від ДУ НАНЦ Світлана Краковська та Пньовська Оксана.
Надзвичайно актуальними були тренінги, виступи та подальші дискусії, організовані Нікі Лізою Коул (Nicki Lisa Cole) та Євою Корманн (Eva Kormann) з Технічного університету Ґраца; Себастіаном Дале (Sebastian Dahle) та Аґнєшкою Жирою (Agnieszka Żyra) – представниками Європейської ради здобувачів наукового ступеня та молодих вчених (Eurodoc); Войцехом Водо (Wojciech Wodo) із Вроцлавської політехніки. Також у межах заходу відбулась довгоочікувана очна зустріч із Тома Гіймо (Thomas Guillemaud), одним із засновників французької спільноти наукових рецензентів PCI (Peer Community In), який вже неодноразово проводив лекції та тренінги для команди проєкту в онлайн-режимі.
Родзинкою воркшопу став візит до Центру педагогічної підтримки університету (Centre D’accompagnement Pédagogique – CAP), мультидисциплінарна команда якого надає підтримку викладачам через навчання, коучинг та впровадження інноваційних засобів створення освітніх матеріалів. Команда центру на чолі з Наталією Тімус (Nataliia Timus) провела тренінги зі створення відкритих мультимедійних освітніх ресурсів для команди OPTIMA, в межах яких українські учасники заходу записали аудіоподкасти та відео. Отримані знання і досвід необхідні членам команди проєкту для підготовки запланованих відеоматеріалів для відкритого освітнього ресурсу з відкритої науки.
Воркшоп дав можливість його учасникам значно розширити свій професійний нетворк та обговорити нові проєкти співпраці з наявними та новими міжнародними партнерами.
Учасники воркшопу з відкритої науки та відкритих освітніх ресурсів Навчальний семінар з відкритої науки та відкритих освітніх ресурсів (Грац, Австрія).
Керівник команди та координатор OPTIMA від Національного антарктичного наукового центру Світлана Краковська, відвідала навчальний семінар з найкращих практик відкритої науки та відкритих освітніх ресурсів у рамках проєкту Erasmus+ OPTIMA (Open Practices, Transparency and Integrity). Семінар відбувся упродовж 15-21 жовтня 2023 року в Технологічному університеті м. Грац (Грац, Австрія). Цей проєкт має на меті запровадити більш відкриті та прозорі практики для підвищення академічної доброчесності, що призведе до покращення якості освіти в українських університетах.
На тренінгу в Університеті Граца були присутні представники переміщених університетів України та представники міжнародних партнерів проєкту: Технічного університету Граца (Австрія), Вроцлавської політехніки (Польща), Університету Лазурного берега (Франція), НУО «Eurodoc» (Бельгія), ГО «Stichting eIFL.net» (Нідерланди).
Під час тренінгу основними доповідачами були: Сара Воєвод з ініціативи OPENness в університеті Грац, Мартін Ебнер з презентацією/семінаром iMOOX, Агата Бочинська з онлайн-доповіддю про створення нової мережі відтворюваності, Серж Горбах з онлайн-доповіддю про платформу відкритого рецензування.
Також відбувся семінар з відкритого онлайн-курсу.
Під час семінару у студїї Технічного університету Грац відбувся відеозапис коротких рекламних відео, метою яких є привернути увагу до курсу аудиторію з різних галузей знань: інформаційних технологій, хімічної інженерії, машинобудування, вирішення проблем зміни клімату та інших екологічних проблем, забезпечення якості освіти, соціально-економічних досліджень.
Учасники воркшопу біля головної будівлі Технічного університету Граца
Світлана Краковська у студії iMOOX
- 25 травня 2023 року Команда міжнародного проєкту OPTIMA та Національний антарктичний науковий центр організували пряму трансляцію з українськими вченими-полярниками, які працюють в Антарктиці на станції «Академік Вернадський».
Перед прямим включенням зі станцією в низці середніх шкіл Вінницької, Волинської, Львівської та Сумської областей відбулися зустрічі, в межах яких представники закладів вищої освіти поспілкувалися зі старшокласниками про академічну доброчесність та відкриту науку.
О 14:00 було організовано пряме включення з учасниками української антарктичної експедиції, які розповіли про роботу науковців на станції «Академік Вернадський» та чому відкрита наука важлива у їхній роботі. Зокрема, учасники експедиції провели екскурсію приміщеннями станції та показали обладнання, яке використовується для наукових досліджень.
Усі бажаючі мали змогу подивитись трансляцію, зокрема і на сторінці події в Facebook та поставити питання в коментарях.
2024
- Український форум відкритої науки (Ukrainian Open Science Forum, UOSF2024)
Український форум відкритої науки та заснування Української мережі відтворюваності (Львів, Україна)
21-23 листопада 2024 року у Львові, в Національному університеті «Львівська політехніка» відбувся Український форум відкритої науки (Ukrainian Open Science Forum, UOSF2024), що став підсумковою конференцією в рамках проєкту Erasmus + CBHE OPTIMA
(Open Practices, Transparency and Integrity). Від Національного антарктичного наукового центру в форумі взяли участь керівниця команди та координаторка OPTIMA в НАНЦ Світлана Краковська та учасниця проєкту Марія Чернишенко. Форум зібрав представників Міністерства освіти і науки України, Національного агенства із забезпечення якості освіти, багатьох університетів України, які розвивають практики відкритої науки, міжнародних партнерів (Європейської ради здобувачів наукового ступеня та молодих вчених, Британської мережі відтворюваності, Технологічного університету Граца, Університету Лазурного берега) та керівних структур Львівської області. Його проведення було поєднане з ХІ Міжнародним молодіжним науковим форумом Litteris et Artibus.
Пленарні доповіді та виступи Лідії Боррелл-Даміан (Science Europe), Тоні Росс-Хелауера та Еви Корманн (Університет Граца), Марії Заугман (Eurodoc), Браяна Нозека (Centre for Open Science, USA)
, Світлани Краковської (НАНЦ, Україна), Себастіана Дале (Eurodoc), Маркуса Мунафо (Мережа відтворюваності Сполученого Королівства), Джулії Малагуарнера (OpenAIRE) та Наталії Тімус (Університет Кот-д’Азур) були присвячені практиці впровадження принципів відкритої науки в освітньому та академічному середовищі, новітнім моделям поширення наукових публікацій та майбутньому відкритого рецензування тощо. Також відбулася засаднича зустріч із заснування Української мережі відтворюваності.
- 4 грудня в рамках проєкту OPTIMA відбувся прямий ефір зі станцією «Академік Вернадський» в Антарктиці
Команда міжнародного проєкту OPTIMA разом із Національним антарктичним науковим центром підготували прямий ефір зі станцією «Академік Вернадський» в Антарктиці. На онлайн-зустрічі школярі та усі бажаючі мали унікальну можливість поспілкуватися з українськими вченими-полярниками, які проводять захопливі експерименти в екстремальних умовах крижаного континенту. Усі бажаючі мали змогу подивитись трансляцію, зокрема і на сторінці події в Facebook та поставити питання в коментарях.
Пряме включення з учасниками 29-ї Української антарктичної експедиції провели геофізики Олександр Богомаз та Анна Соіна, які поділилися своїми враженнями та розказали про свої наукові дослідження, використання принципів відкритої науки, а також, продемонстрували мешканців суворого антарктичного регіону. Наприкінці зустрічі всі охочі поставили запитання вченим.
Чому це важливо?
Сьогодні успіх України безпосередньо залежить від успіху кожного її громадянина. Водночас наш спільний прогрес будується на довірі та широкому впровадженні технологій й інновацій у всі сфери економіки та суспільного життя. Довіра має формуватися як на особистому рівні (до колег, партнерів, учителів і наставників), так і на інституційному (до державних структур, силових органів, закладів освіти). Ключ до такої довіри — це відкритість і доброчесність.
Технологічна економіка потребує висококваліфікованих фахівців, і саме академічне середовище забезпечує поєднання чесності, відкритості та професійної кваліфікації. Міцна система освіти й науки є основою для розвитку технологічної економіки та успіху України.
Академічна доброчесність – це своєрідна «угода» між усіма учасниками академічного середовища, яка базується на ключових цінностях: чесності, довірі, справедливості, повазі, відповідальності та відвазі. Дотримання цих принципів забезпечує якість освітнього процесу та наукових досліджень.
Відкрита наука – це прозорість і доступність знань, які поширюються й розвиваються за допомогою сучасних інформаційно-комунікаційних технологій.
Ця зустріч — чудова можливість для молоді долучитися до важливого діалогу про майбутнє науки, освіти та суспільства в Україні!
Більше про проєкт можна прочитати тут.