​Океанографічні дослідження

​Океанографічні дослідження

Науковий керівник напряму – ПОЛОНСЬКИЙ Олександр Борисович,
член.-кор. НАН України, д.г.н., професор,
заступник директора Морського гідрофізичного інституту НАН України.

Шляхи і способи досягнення мети:

  • Полігонні зйомки при проведенні сезонних морських експедиційних робіт із широким застосуванням дрифтерних та супутникових технологій.
  • Встановлення інформаційних параметрів контролю за станом і мінливістю характеристик гідросфери і льодовитості, предикторів прогнозу зон підвищеної біологічної продуктивності та промислової значимості.
  • Створювання вимірювальних систем і контрольно-калібрувальних океанографічних полігонів для вдосконалення дистанційних методів дослідження, їх калібрування за даними синхронних контактних вимірювань і верифікації існуючих моделей до комплексних натурних даних.
  • Розробка систем комплексного моніторингу гідродинамічних, гідрохімічних, гідрологічних полів на шельфі морів Беллінсгаузена, Скоша, Веддела для забезпечення льодово-гідрологічних, біологічних, синоптичних та навігаційно-гідрографічних прогнозів.
  • Вивчення чинників, що визначають структуру Антарктичної полярної фронтальної зони, динаміки океанічних фронтів і процесів формування вертикальної циркуляції вод, фронтальних розділів та механізмів формування водних мас.
  • Дослідження просторово-часової мінливості структури гідродинамічних, гідрологічних і гідрохімічних полів, їх причинно-наслідкових зв’язків із льодовими умовами та атмосферними процесами.
  • Дослідження стійкості топографічних вихрів у межах шельфу морів Беллінсгаузена та Скоша, їх взаємодія з течіями в приострівних зонах.

Наші досягнення та перспективи

За напрямом “Океанографічні дослідження” використовується комплексний підхід до дослідження взаємодії двох середовищ – моря й атмосфери – в регіоні Південного океану із застосуванням нових незалежних баз даних контактних, супутникових вимірів та довгострокових даних ре-аналізу.

Наукові роботи здійснюються під час українських антарктичних експедицій в районі станції “Академік Вернадський”, а також на борту науково-експедиційного судна “Академик Федоров” в рамках співробітництва між науковими установами ДУ “Антарктичний і арктичний науково-дослідний інститут” (м. Санкт-Петербург, Росія) та Національним антарктичним науковим центром. Спільні з російськими колегами дослідження є частиною постійного моніторингу фактичного стану гідрофізичних полів Південного океану, що проводиться всіма країнами-учасниками Договору про Антарктику, і спрямовані на вдосконалювання методів довгострокового прогнозування кліматичних змін. Українські вчені вже неодноразово брали участь в морській експедиції у складі Російських антарктичних експедицій.

В результаті проведених досліджень отримано базу статистичних характеристик сезонної та міжрічної мінливості водних мас та гідрологічних фронтів Південного океану, а також характеристики основних параметрів взаємодії океану і атмосфери в Антарктичному регіоні під впливом глобальних кліматичних процесів. Надано критерії достовірності отриманих результатів.

Створена в ході виконання океанографічних досліджень база статистичних характеристик сезонної та міжрічної мінливості водних мас та гідрологічних фронтів в регіоні Антарктичного півострова та характеристик низькочастотної мінливості основних параметрів взаємодії океану і атмосфери в Антарктичному регіоні під впливом глобальних кліматичних процесів є науковою основою для оцінок кліматичних змін, що відбуваються в Південному океані. Вона також буде використана для вирішення екологічних проблем, оцінки якості стану прибережних екосистем, для раціонального освоєння прибережних ресурсів регіону Антарктичного півострова.

Наші партнери: