Про китів, океан, озонову діру та іоносферу – нові результати полярних досліджень представлені в свіжому випуску УАЖ

Про китів, океан, озонову діру та іоносферу – нові результати полярних досліджень представлені в свіжому випуску УАЖ

Про що говорять результати багаторічних тектомагінтних досліджень біля “Вернадського”? Для чого проводилися одночасні спостереження іоносфери над нашою антарктичною станцією та обсерваторією Міллстоун Хілл (США) у жовтні минулого року? Які фактори вплинули на те, що 2019-го озонова діра над Антарктикою була найменшою за всю історію спостережень, а 2020-го навпаки – її розмір був близький до історичного максимуму?

Про ці та інші результати досліджень наших та іноземних вчених в полярних регіонах планети можна прочитати в наукових статтях нового номера Українського антарктичного журналу (УАЖ), який вийшов у вересні цього року. Електронна версія доступна за посиланням.

У випуску – 10 статей за основними напрямами українських антарктичних досліджень: геофізика, геологія, метеорологія, біологія, екологія тощо.

Зокрема, представлені результати нових спостережень південних гладких китів, аналізу зоопланктону, мінливості океанографічних структур в Південному океані. Варто відзначити, що для останнього дослідження збір даних відбувався завдяки надсучасному комплексу приладів “Ferrybox”, що автоматично відбирає проби води та визначає низку хімічних та біологічних показників. Саме це дослідження з 2018 року увійшло в програму експедиції з вивчення Південного океану, до якого Україна тоді повернулася після майже двох десятиліть перерви. Наразі вчені проаналізували результати даних упродовж антарктичного літа в 2018-2021 роках і представили їх у статті.

Крім того, новий випуск містить статтю наших польських колег з дослідження арктичних фіордів під час глобального потепління.

Редакція УАЖ щиро вдячна всім захисникам України за те, що зараз завдяки їхній мужності та незламності наші вчені можуть продовжувати свої дослідження і представляти світу їхні результати. Також окрема подяка науковцям з Харкова та Одеси – міст, які тримають найбільший удар: навіть попри обстріли автори змогли вчасно завершити свої статті, і це заслуговує на особливу повагу.

Нагадуємо, що УАЖ є фаховим науковим виданням, що виходить з 2003 року. Журнал – двомовний, статті публікуються українською та англійською. На сайті УАЖ анотації статей розміщені обома мовами, а самі статті – мовою оригіналу (переважно англійською).

Видавцем журналу є Національний антарктичний науковий центр.