рф і Китай зірвали прийняття рішень з усіх природоохоронних питань — від резолюції по мікропластику до збереження імператорських пінгвінів. Водночас Україна та інші країни Договору про Антарктику заблокували надання Білорусі статусу Консультативної сторони Договору, а отже — права голосу в рішеннях щодо Антарктики.
Про це повідомив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий за підсумками 47-ї Консультативної наради з питань Договору про Антарктику, яка завершилася минулого тижня в Мілані, Італія.
Така нарада є найголовнішим щорічним заходом, де узгоджується спільна стратегія щодо крижаного континенту. Учасниками Договору про Антарктику є 56 країн, однак статус Консультативної сторони мають лише 29, зокрема Україна. Ця зустріч вкотре засвідчила, що у сучасному глобальному світі Антарктика є ареною, довкола якої точиться серйозна геополітична боротьба.
Які ж питання так гостро обговорювали?
Створення нових природоохоронних територій
Через деструктивну позицію росії та Китаю знову не вдалося ухвалити рішення про створення жодного нового природоохоронного району в Антарктиці (співініціатором кількох є Україна). Водночас після двох років неформальних консультацій українській делегації таки вдалося досягти згоди усіх сторін щодо започаткування тепер уже формального розгляду нашої природоохоронної ініціативи в межах спеціально створеної постійної Робочої групи з розгляду планів управління такими районами. Після опрацювання цією групою проєкт створення природоохоронного району може бути нарешті висунутий на загальне схвалення Сторін.
Надання статусу консультативної сторони республіці білорусь і Канаді
Українська делегація третій рік поспіль не дозволила білорусі набути повноправного статусу Консультативної сторони Договору про Антарктику. Було підкреслено, що немає претензій до роботи білоруських науковців та їхніх досліджень у Антарктиці, всі проблеми стосуються саме режиму лукашенка, який не дотримується Статуту ООН та відповідно не може отримати право голосу у Договорі про Антарктику. білорусь підтримали тільки росія, Китай та Індія. Водночас рф і Китай заблокували надання повноправного статусу Канаді.
Дослідження розповсюдження мікропластику та статус імператорських пінгвінів
рф і Китай заблокували резолюцію про небезпеку забруднення мікропластиком, а також повторно — про надання імператорському пінгвіну статусу охоронюваного виду. Привід був той же, що й торік, — нестача доказів (хоча на цій нараді були представлені додаткові дані).
Серед важливих подій слід відзначити окреме засідання Групи друзів України. Такі засідання проводять на кожній нараді Договору з 2022 року.
На цьому заході делегації країн-союзників отримують важливу інформацію щодо подій в Україні, наші позиції з різних питань, а також координують свої дії та заяви з питань, важливих для України.
Цей рік, на жаль, став першим, коли делегація США відмовилась від участі у Групі друзів України.
Однак ця втрата в Групі залишилась єдиною. Активними союзниками України лишаються:
- всі європейські країни, які є Сторонами Договору про Антарктику
- всі представлені в Договорі країни Британської Співдружності
- всі демократичні країни Тихоокеанського регіону.
«Загалом нарада проходила важко через постійне зловживання росією та Китаєм консенсусним принципом ухвалення рішень. Дуже важливо, що Україна лишається на цій арені активним гравцем, продовжує відстоювати свої інтересі та загальні цінності демократичного світу 21-го століття, а незрідка навіть виступає лідером, який висловлює позицію всіх демократичних країн. Шкода лише, що заручниками кремля та Пекіну та їхньої боротьби за “світле минуле” стають не лише люди, а й навіть пінгвіни, але такий вже цей взаємозалежний світ, де Антарктика виявляється не такою вже і далекою», — зазначив очільник НАНЦ.
Довідково: Україну на нараді представляли керівник НАНЦ Євген Дикий (голова делегації), завідувач відділу міжнародного науково-технічного співробітництва НАНЦ Андрій Федчук та дипломат Віталій Цимбалюк (нині консул Генерального консульства України в м. Барселона, Королівство Іспанія, а у 2022-2024 рр. голова Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики).