Національний антарктичний науковий центр став членом Європейської полярної ради – це дасть нові можливості нашим вченим для вивчення Арктики та Антарктики, а також покращить інтеграцію української науки в європейський дослідницький простір.
Офіційний лист-підтвердження НАНЦ отримав сьогодні, 8 квітня 2022 року, а відповідне рішення було ухвалено під час засідання Ради 5 квітня.
“Європейська полярна рада – це по суті європейський “елітний клуб” полярних досліджень, до того ж досить закритий. Тож приєднання НАНЦ до цього клубу – дуже велика перемога. Можна навіть сказати, що це “перша ластівка” членства України в ЄС. Адже жодна країна-член ЄС з власною полярною програмою досліджень не може бути осторонь колаборації в межах Ради”, – відзначив директор НАНЦ Євген Дикий.
Головна мета Ради – сприяти багатосторонній співпраці своїх учасників з вивчення полярних регіонів. Вона діє як єдиний контактний пункт для комунікації європейських полярних дослідників як між собою, так і з міжнародними партнерами.
Тож відтепер українські вчені матимуть доступ до спільних європейських програм з вивчення Арктики й Антарктики та зможуть брати участь у них без зайвих, часто досить тривалих бюрократичних процедур. Також у нас буде можливість використовувати всі наукові полярні інфраструктури членів Ради – як антарктичні, так і арктичні. Це особливо важливо для України, оскільки ми не маємо власних станцій в Арктиці, але маємо амбіції розширити дослідження на цей регіон та свій науково-дослідний криголам, який допоможе в цьому.
Крім того, зараз НАНЦ працює над новою цільовою програмою полярних досліджень. Членство в Раді дасть можливість розробляти цю програму з урахуванням найкращих напрацювань європейської полярної науки. Це своєю чергою забезпечить конкурентоспроможність наших вчених в ЄС.
Довідково:
Європейська полярна рада (European Polar Board, EPB) є незалежною організацією, зосередженою на основних стратегічних пріоритетах в Арктиці та Антарктиці. Членами EPB є науково-дослідні інститути, логістичні оператори, фінансові агентства, наукові академії та урядові міністерства з усієї Європи.
Основний підхід до полярних досліджень EPB – це розвиток спільного європейського дослідницького простору, в межах якого рішення щодо досліджень або екологічних ініціатив у полярних регіонах приймаються на основі незалежних, точних і своєчасних порад від провідних європейських експертів через механізм EPB.
Фото: Оксана Савенко