Мідвінтер-2025: млинці від бейса та крижані купання з тюленями

Мідвінтер-2025: млинці від бейса та крижані купання з тюленями

21 червня уся антарктична спільнота відзначала Мідвінтер головне свято крижаного континенту. Ця назва походить від англійського Midwinter (the middle of the winter), тобто середина зими. Свято припадає на день, коли в Антарктиці найкоротший день і найдовша ніч.

Цьогоріч українські полярники та полярниці на станції «Академік Вернадський» традиційно влаштували до Мідвінтера купання в Південному океані та різні змагання.

Щоб на все це були сили, зранку очільник 30-ї експедиції Олександр Полудень приготував на команду смачний та поживний сніданок. Це теж одна з традицій Мідвінтера, яку нам разом зі станцією передали британські колеги.

Зазвичай в експедиції кожен сам готує собі сніданок з наявних продуктів (це пов’язано з різними графіками учасників), а обід та вечеря — за кухарем. Але на Мідвінтер саме бейскомандер має зробити сніданок за особистими замовленнями або заздалегідь узгодженим меню.

Олександр насмажив багато млинців з різними начинками — солоними та солодкими.

Відтак почалися приготування до занурення в океан — це своєрідна посвята в полярники. 30-й УАЕ не пощастило з погодою: був шторм, сніг, сильний вітер. Океан навколо нашого острова запакувало кригою, тож довелося шукати шматочок вільної води.

Такий знайшли біля лазні (так-так, її на станції побудували ще на початку українських експедицій) і облаштували спуск, закріпивши драбину та засоби безпеки.

Щойно все було готово, до заводі навідалися тюлені Ведделла. Спершу полярники вирішили, що це морські леопарди, які полюбляють дивитися на мідвінтерівські купання:)

Але навіть ідентифікувавши миролюбних «ведделлів», все одно почекали, доки ті залишать територію, щоб не завдавати стрес ні собі, ні тваринам.

І зрештою занурення відбулося — усе в деталях дивіться на відео.

Змагання тривали за такими напрямами: футбол, шахи, шашки, настільний теніс, гольф, нарди, доміно, планка, дартс, більярд, uno (настільна гра).

Деякі з них стартували ще до Мідвінтера, а їхній фінал припав на цей день. А от, приміром, турнір з футболу до свята завершити не вдалося, адже погода не сприяла заняттям спортом на вулиці. Тож футбольна першість ще попереду, а в інших змаганнях уже є переможці та призери. Їм вручили сертифікати з унікальним дизайном.

Найбільше сертифікатів і відповідно призових сходинок здобув геофізик Альберт Грабовецький. Він посів перші місця в шахах та шашках, а також треті — в настільному тенісі, uno та нардах. По 4 сертифікати отримали очільник експедиції Олександр, метеоролог Роман Глущенко, біологиня Єлизавета Сафонова та механік Юрій Шовкалюк.

Ще однією традицією Мідвінтера є привітання та обмін листівками між антарктичними командами різних країн.

Ось таким був український Мідвінтер-2025.