Майбутня 27-ма УАЕ пройшла злагодження: вивчали прилади, життя та дослідження на станції, працювали з психологами й разом прибирали

Майбутня 27-ма УАЕ пройшла злагодження: вивчали прилади, життя та дослідження на станції, працювали з психологами й разом прибирали

Майбутні учасники та учасниці 27-ї Української антарктичної експедиції пройшли 8-денні навчально-практичні збори. Вони відбулися на базі Низькочастотної обсерваторії Радіоастрономічного інституту НАН, що в с. Мартове неподалік Харкова.

У злагодженні взяли участь кандидати та кандидатки для двох складів: основного та запасного, загалом – 24 людини. Нагадаємо, що зазвичай річна УАЕ складається з 12 зимівників.

Майбутні полярники отримували знання та навички, потрібні для тривалого перебування та роботи в умовах Антарктики.

«Таке навчання є неодмінним елементом підготовки до року на “Вернадському”. По-перше, в річних експедиціях завжди є новачки, які мають знати, що ж на них чекає за 15 тисяч кілометрів від дому. По-друге, під час тренувань учасники вже максимально “відокремлені” від зовнішньої світу, і ми можемо побачити їхню командну взаємодію, що теж надзвичайно важливо для майбутнього ізольованого життя на станції», – пояснив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Учасники дізналися про те, як влаштована та працює станція, які дослідження там проводяться, слухали лекції про техніку безпеки, правовий статус Антарктики, вимоги природоохоронного законодавства тощо.

Приміром, ознайомилися з вимірювальними комплексами обсерваторії, адже подібні прилади розміщені на «Вернадському». У наших широтах в обсерваторії вимірюють ті ж параметри атмосфери та навколоземного космічного простору, що й на станції. Вчені-геофізики тренувалися обробляти дані з цифрового іонозонду, високочастотних приймачів, метеостанції тощо.

Крім того, досвідчені учасники експедицій ділилися досвідом з новачками.

«Збори – це неймовірна практика. На тиждень тебе оточують професіонали своєї справи з абсолютно різних сфер, які годинами готові розповідати про власну діяльність. І це стосується як менторів, так і самих кандидатів. Стає зрозумілим, чим займаються науковці, а терміни з царини геофізики, метеорології, біології, впливу кліматичних змін стають ближчими, як і самі учасники. Про історію станції, її передачу, проблеми та пригоди, з якими зіткнулись члени українських експедицій, виникає бажання написати книгу», – прокоментував кандидат на посаду лікаря 27-ї УАЕ Василь Матковський.

Життя команди під час зборів було влаштовано максимально наближено до життя експедиції. Приміром, щодня визначалися чергові, усі були долучені до прибирань та виконання господарських завдань, а претенденти на позицію кухаря годували учасників сніданками, обідами та вечерями.

«Це дуже класно, що вже на зборах ми готували різні страви для майбутніх колег. Так змогли побачити, кому що більше смакує, а хто не вживає певні продукти. Це має важливе значення для роботи кухаря на станції та замовлення продуктів на весь рік. Особливо було приємно, що моїм фірмовим “Наполеоном” смакували всі», – розказав кандидат у кухарі Олег Курус.

Під час зборів за учасниками спостерігали психологи, спілкувалися з кожним та проводили тренінги щодо командної взаємодії. Їхні висновки НАНЦ врахує передусім для прийняття рішення про формування остаточного складу експедиції. Інформацію про основну команду 27-ї УАЕ буде оприлюднено на нашому сайті після Нового року, а відправка на станцію планується на кінець березня.

«Ідучи в подорож, з неї повертаєшся вже іншою людиною. І Мартове для мене було повноцінною подорожжю. Я ніколи не забуду жодного члена нашої маленької експедиції і наше спілкування, коли ми стали великою родиною. Ті знання із різних галузей від біології до приготування тортів, від історій про Антарктику до роботи дизельних двигунів, якими зі мною, метеорологом, поділився колектив, значно розширили мій погляд на світ, і тепер стануть мені в нагоді щодня. А серце пам’ятатиме теплий прийом від організаторів», – поділилася враженнями претендентка на посаду метеоролога Анжеліка Ганчук.

Нагадуємо, що для відбору учасників у зимові Українські антарктичні експедиції НАНЦ щороку проводить відкритий конкурс. Він не має жодних обмежень, зокрема за віком чи статтю: спробувати свої сили може кожен охочий. Головне – мати відповідну освіту, навички та досвід і, звісно, величезне бажання працювати на крижаному континенті.