Крижана Антарктика завітала до спекотних Черкас

Крижана Антарктика завітала до спекотних Черкас

У Черкасах запрацювала наша виставка “Україна в Антарктиці: дослідження та незламність”. Побачити її можна в міському Центрі надання адміністративних послуг (вул. Благовісна, 170) до 20 серпня включно.

Вхід вільний у години роботи ЦНАП.

Виставку відкрили до 29-ї річниці підписання меморандуму про передачу Україні від Великої Британії станції “Фарадей”, нині – “Академік Вернадський”. Саме 20 липня 1995 року ми офіційно отримали станцію, а її фактичне передання відбулося 6 лютого 1996-го.

Оскільки Черкащина є батьківщиною багатьох полярників, одразу троє з них завітали на відкриття експозиції. Це: 

  • Микола Старинець – учасник восьми річних експедицій “Вернадський”. Був механіком, а в двох останніх своїх зимівлях також керівником. До Антарктики працював в Арктиці, тож є одним з найдосвідченіших українських полярників. 
  • Володимир Храпач – учасник двох річних та п’яти сезонних експедицій. На зимівлях був механіком. На сезоні теж працює як учасник технічної команди, спеціалізується на електрозварюванні.
  • Олександр Полудень – учасник п’яти річних експедицій. На станції працює як метеоролог та озонометрист, зокрема, вивчає стан “озонової діри”.

До події також долучився директор НАНЦ Євген Дикий.

Спершу представники полярної спільноти зустрілися з мером Черкас Анатолієм Бондаренком та колективом міськради. У спілкуванні взяла участь ще одна зимівниця з Черкащини – Іванна Котурбаш, яка нині працює лікаркою на “Вернадському”. Разом з колегами вона включилася онлайн прямо із зимової Антарктики.

Після зустрічі Анатолій Бондаренко вручив Миколі Старинцю, Володимиру Храпачу та Олександру Полудню подяки міського голови.

Потому відбулося відкриття експозиції в ЦНАП, де Євген Дикий провів для усіх присутніх коротку екскурсію світлинами. Він, зокрема, розповів, як українці присутні в Антарктиці вже понад 200 років, чому Україна отримала станцію від Британії, які дослідження ми там проводимо тощо.

Окремо очільник НАНЦ акцентував увагу на колажі з “бойовими пінгвінами” – полярниками, які стали на захист України. Він відзначив, що в ЗСУ зараз більше учасників антарктичних експедицій – 24, ніж на станції – 14.

Запрошуємо відвідати виставку в Черкасах і доторкнутися до крижаного континенту!

Фото: пресслужба Черкаської міськради