27 років тому – 20 липня 1995-го в Лондоні було підписано один з найважливіших документів в історії антарктичних досліджень незалежної України. Це – Меморандум про передачу нашій країні британської антарктичної станції “Фарадей”, яку всі ми нині знаємо як “Академік Вернадський”.
В урочистій обстановці свої підписи на документі поставили міністр закордонних справ Великої Британії Девід Девіс та Посол України у Великій Британії Сергій Комісаренко.
“Десь навесні 1993 року з-поміж циркулярних листів, які отримувало наше посольство, я отримав листа від міністерства закордонних справ Британії про те, що Британія хоче продати свою антарктичну станцію «Фарадей». Ми миттєво провели невелике дослідження – виявилося, що це одна з найкращих станцій Британії. Я одразу почав проводити зондаж серед британських урядових кіл, як можна було б купити цю станцію, і паралельно написав про цю можливість Президенту України, в МЗС та НАН України”, – пригадує ті події Сергій Комісаренко, нині директор Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАНУ.
Переговори тривали близько 2 років. Наша сторона наполягала, щоб Україна як молода держава отримала найкращі умови для купівлі станції. Водночас Британія хотіла передати “Фарадей” лише тій країні, яка мала потенціал для продовження досліджень.
“Я думаю, британці одразу визначили, що Україна може бути достойним партнером, але мали перевірити наші наукові здібності. Вони надіслали кілька делегацій до України, щоб перевірити, чи є у нас наукові інститути, які можуть продовжувати відповідні наукові дослідження. І вони, звичайно, переконалися”, – розповідає Сергій Комісаренко.
Зрештою, до посольства надійшло повідомлення, що Британія погоджується передати Україні антарктичну станцію “Фарадей” – абсолютно безкоштовно. Головна умова – продовження розпочатих Британією наукових досліджень та вимірювань щонайменше на 10 років. Вони на “Вернадському” тривають донині та постійно розвиваються.
Цей жест Британії і тоді, і зараз особливо показовий на тлі дій “братського народу”, який здійснює повномасштабний наступ на нашу країну. Річ у тім, що в СРСР українські вчені та фахівці брали активну участь в радянських полярних програмах. Але після здобуття Україною незалежності рф навідріз відмовилася віддати нам хоча б одну антарктичну станцію з чималої спільно “нажитої” радянської спадщини.
Однак це було тільки на краще: ми отримали справді передову станцію “Фарадей”, побудовану за британськими стандартами якості. А в їхній надійності можна не сумніватися.
У липні 2020 року, до 25-ліття підписання Меморандуму, ми робили відео спогадів Сергія Комісаренка про цю подію. Ролик можна переглянути на нашому YouTube каналі: