Європейська полярна рада (European Polar Board, EPB) – це незалежна неурядова організація, яка зосереджується на основних стратегічних пріоритетах в Арктиці та Антарктиці. Членами EPB є науково-дослідні інститути, логістичні оператори, фінансові агентства, наукові академії та міністерства з усієї Європи.
Основний підхід до полярних досліджень EPB – розвиток спільного європейського дослідницького простору, в межах якого рішення щодо досліджень або екологічних ініціатив у полярних регіонах приймаються на основі незалежних, точних і своєчасних порад від провідних європейських експертів через механізм EPB.
З 2015 року EPB є самостійною структурою зі своїм Секретаріатом, розташованим в Гаазі (Нідерланди) в Національній організації наукових досліджень. Заснована в 1995 році, EPB раніше була Експертною радою Європейського наукового фонду і надавала стратегічні поради щодо питань Арктики та Антарктики.
Нині EPB сприяє багатостороннім співпрацям між членами і залишається єдиним контактним пунктом для глобальної полярної спільноти.
Членство України в EPB
8 квітня 2022 року Національний антарктичний науковий центр приєднався до Європейської полярної ради. Членство відкриває нові можливості для вивчення Арктики та Антарктики. Крім того, у такий спосіб українська наука якісніше і швидше інтегрується в європейський дослідницький простір.
Завдяки членству НАНЦ в EPB українські вчені отримують доступ до спільних європейських програм і можуть брати участь у них без тривалих бюрократичних процедур. Також вони зможуть використовувати наукові полярні інфраструктури членів Ради, що особливо важливо для України, адже наша країна не має власних станцій в Арктиці, проте має амбіції розширити дослідження на цей регіон.