Віднині в Одесі можна знайти… крижаний континент: сьогодні, 22 липня 2021 року, в Одеській національній науковій бібліотеці відкрилася інтерактивна виставка “Літня мандрівка до крижаної Антарктиди”. Вона присвячена 25-річчю передачі Україні антарктичної станції “Фарадей” від Великої Британії.
“Цього року ми святкуємо 25-ліття підняття українського прапора в Антарктиді й початку історії вже української антарктичної станції “Академік Вернадський”. Саме до цієї визначної дати й була створена наша фотовиставка, яка вперше експозиціонувалася в Офісі Президента України й була відкрита особисто Володимиром Зеленським”, – розповів під час відкриття виставки директор Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) Євген Дикий.
В експозиції представлені 25 великих історичних і сучасних фото про Антарктиду та роботу українських полярників, 3D-фотозона, відео про природу крижаного континента, полярні артефакти тощо.
“Запрошуємо всіх жителів і гостей Одеси подумки трохи охолонути та відпочити від спеки на нашій виставці, відчувши себе на іншій половині планети, де зараз якраз зима. Не випадково в Одесі нашу виставку приймає саме бібліотека, адже якщо на “Вернадському” люди працюють, щоб отримувати знання, то це місце донесення цих знань та наукових істин до людей. Зараз у нас дуже гармонійне поєднання: найстарішого місця з трансляції наукових знань і унікального місця, де ці знання добуваються”, – наголосив Євген Дикий.
“Ми дуже раді, що саме нам випала можливість приймати таку незвичну антарктичну виставку, адже бібліотекам важливо долучатися до просвітницьких заходів. Упродовж того часу, який виставка буде в нашій бібліотеці, ми обов’язково залучатимемо до її перегляду якомога більше людей, зокрема групи з дитячих таборів, будинків відпочинку тощо”, – зазначила генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова.
Експозиція працюватиме в Одеській національній науковій бібліотеці з 22 липня до 31 серпня 2021 року. Вхід безкоштовний.
Нагадуємо, що 6 лютого 2021 року виповнилося 25 років передачі Україні антарктичної станції від Великої Британії. Саме цього дня 1996-го над станцією “Фарадей” було піднято синьо-жовтий стяг, а її назва змінилася на “Академік Вернадський”.
Лише 30 країн світу мають свої цілорічні станції в Антарктиді. Для України, окрім престижу на світовій арені, це також велике “вікно можливостей”: наші науковці мають змогу долучатися до дослідження проблем планетарного масштабу.
Уже 25 років відважні українці та українки щороку вирушають в річні експедиції, щоб досліджувати Антарктиду, підтримувати безперервні ряди спостережень (деякі тривають з 1947 року) та забезпечувати роботу станції.