Сьогодні українській антарктичній станції “Академік Вернадський” виповнилося 26 років!
Саме 6 лютого 1996-го Велика Британія передала нам одну з найкращих своїх антарктичних станцій – “Фарадей”. Над нею було піднято синьо-жовтий стяг, а назва змінилася на “Академік Вернадський”.
Україна отримала станцію абсолютно безкоштовно, але з умовою продовження розпочатих там досліджень та вимірювань не менш як на 10 років.
Утім мабуть багато з вас чули про те, що ми “придбали” базу за символічний 1 фунт. Чи правда це? Про цей та інші цікаві факти розповідаємо на історичних фото в галереї.
А також нагадуємо, що зараз на “Вернадському” працює вже 26-та Українська антарктична експедиція. У ній – 12 учасників: 7 вчених та 5 предстаників команди життєзабезпечення; 11 чоловіків та 1 жінка.
Наші науковці не лише досі продовжують початі британцями дослідження, а й розширили їх та започаткували низку власних. Це, зокрема, вивчення тваринного та рослинного світу, глобальної грозової активності, Південного океану тощо. Загалом же на “Вернадському” проводять 3 основних види досліджень: геофізичні, метеорологічні та біологічні. Вони дозволяють відслідковувати, які ж глобальні процеси відбуваються на нашій планеті, насамперед в контексті змін клімату.
Наразі Україна – одна з 30-ти держав-власниць цілорічних станцій в Антарктиді. Окрім престижу на світовій арені, це також “вікно можливостей” для наших науковців, які мають змогу долучатися до дослідження проблем планетарного масштабу.
А торік Україна також придбала власний науковий криголам “Ноосфера”, який 28 січня цього року вирушив у перший рейс з Одеси до Антарктики. Судно дозволить як розширити дослідження України в Антарктиці, так і покращити логістику “Вернадського”.
Вітаємо всіх зі святом – днем, коли Україна по-справжньому стала антарктичною державою та почала власну історію на крижаному континенті. Дякуємо тим, хто зробив це можливим тоді – в далекі й буремні 1990-ті, й тим, хто продовжує цю нелегку місію вже 26 років. Слава Україні!
Фото на заставці: саме такий вигляд мала станція 1996 року