Україна приєдналася до Договору про Антарктику 17 вересня 1992 року (постанова Верховної Ради України № 2609-XII), а 27 травня 2004 року отримала статус Консультативної Сторони. Такий статус дає Україні право вето під час прийняття рішень, які обов’язково ухвалюються лише консенсусом (тобто усі повинні бути “за”). Крім того, Україна має право на наукову, туристичну та господарську діяльність в Антарктиці. Наприклад, створювати наукові станції, відряджати наукові експедиції, добувати дозволені морські ресурси тощо.
Основні положення Договору такі:
- Антарктика використовується виключно у мирних цілях (ст. I);
- Договір гарантує свободу наукових досліджень в Антарктиці і співробітництво з цією метою (ст. II);
- задля гарантування мирного використання Антарктики всі її райони, зокрема усі станції, обладнання у цих районах, а також усі морські і повітряні судна відкриті у будь-який час для інспекції будь-якими уповноваженими спостерігачами (ст. VII).
Інші документи, які входять в Систему Договору про Антарктику, враховують, доповнюють або конкретизують положення самого Договору.
До основних документів Системи належать:
- Конвенція зі збереження тюленів Антарктики (Лондон, 1972). У документі йдеться про збереження, наукове вивчення та раціональний вилов антарктичних тюленів. Зокрема, Конвенція встановлює обмеження на комерційний промисел тюленів і враховує особливості екологічної системи континенту;
- Конвенція зі збереження морських живих ресурсів Антарктики (Канберра, 1980). Враховуючи підходи до збереження екосистеми континенту, Конвенція визначає правила, за якими охороняються та раціонально використовуються морські живі ресурси. За дотриманням Конвенції стежить спеціальна комісія;
- Протокол про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику (Мадрид, 1991), відомий також як Мадридський протокол. Він проголошує Антарктику природним заповідником, призначеним для миру і науки, а також визначає всеосяжну охорону навколишнього середовища материка;
- Рекомендації (узгоджені заходи, рішення, резолюції), ухвалені Консультативними нарадами держав-Сторін Договору про Антарктику. Зазвичай ці рекомендації спрямовані на виконання конкретного пункту Договору.
Найбільш комплексним документом Системи є Мадридський протокол. Він став результатом багаторічної роботи над екологічними стандартами в Антарктиді.
Основні тези Мадридського протоколу такі:
- Антарктика є природним заповідником, що призначений для миру та науки;
- на материку забороняється розроблення родовищ, промисловий видобуток корисних копалин за винятком наукових потреб;
- охорона навколишнього середовища є основною вимогою, що враховується під час планування і здійснення будь-якої діяльності в Антарктиці;
- перш ніж розпочинати будь-яку діяльність в Антарктиці, необхідно провести оцінку впливу такої діяльності на екосистему континенту;
- розпочинаючи роботу в Антарктиді, необхідно мати план дій на випадок надзвичайної ситуації.
Учасниками Договору про Антарктиду є 54 країни, але право голосу мають лише 29 Консультативних Сторін. Щороку вони беруть участь у Консультативних нарадах. На них вирішуються всі найголовніші питання спільного управління та взаємодії на крижаному континенті.
Під час 32-ї Консультативної наради з Договору про Антарктику (Балтимор-Вашингтон, США, 2009 рік) сторони ухвалили Вашингтонську декларацію. У ній сторони засвідчили свою непохитну прихильність принципам і положенням Договору про Антарктику і всім іншим актам, які з’явилися після його підписання.
23 червня 2011 року в м. Буенос-Айрес (Аргентина) в межах чергової, 34-ї Консультативної наради з Договору про Антарктику, відзначалося 50-річчя набуття чинності Договору про Антарктику. Тоді Консультативні сторони ухвалили Декларацію про міжнародне співробітництво в Антарктиці. Вона поглиблює зобов’язання, які беруть на себе країни, що дотримуються правил Договору.
30 травня 2016 року проходила 39-та Консультативна нарада з Договору про Антарктику (м. Сантьяго, Чилі). З нагоди відзначення 25-ї річниці підписання Протоколу про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику, Консультативні Сторони ухвалили Сантьягську декларацію. У ній країни підтвердили, що дотримуються принципів планування під час будь-якої діяльності в Антарктиці й відхиляють дії, пов’язані з освоєнням мінеральних ресурсів у регіоні, крім наукових досліджень. Країни взяли на себе зобов’язання посилити роботу зі збереження і охорони екосистем Антарктики.
Нова декларація з нагоди 60-річчя підписання Договору про Антарктику була ухвалена на черговій Консультативній нараді з Договору про Антарктику в м. Прага (Чехія) у липні 2019 року. В декларації Консультативні Сторони вкотре засвідчили свою рішучу прихильність виконанню принципів Договору про Антарктику, серед яких особлива увага надається охороні та збереженню природного середовища регіону.
За роки присутності в Антарктиці Україна ухвалила низку документів, необхідних для діяльності в регіоні. Наприклад, 2017 року були затверджені Заходи, схвалені на попередніх нарадах Консультативних Сторін Договору про Антарктику.
Повномасштабне вторгнення росії на територію України позначилося на перебігу засідань Консультативних нарад з Договору про Антарктиду.
Українська делегація активно взаємодіє із союзниками і бореться за те, щоб уся антарктична спільнота реагувала на російську агресію. Наприклад, під час 44-ї Консультативної наради з Договору про Антарктику, яка відбулася 24 травня 2022 року в м.Берлін (Німеччина), 25 країн-учасниць висловили рішучу підтримку Україні у зв’язку зі збройною агресією РФ та влаштували демарш під час виступу російського представника, демонстративно залишивши залу засідань.
2023 року напередодні засідання 45-ї Консультативної наради у м. Гельсінкі (Фінляндія) українська делегація провела фотовиставку “Україна в Антарктиці: дослідження та незламність”. Метою цієї виставки було висвітлення роботи НАНЦ в складних умовах російської агресії. На виставці представлені світлини про історію та сучасність досліджень України в Антарктиці, унікальну природу крижаного континенту. Особливе місце в експозиції посіли два колажі: фото приміщення НАНЦ, розтрощеного внаслідок удару російської ракети по центру Києва, та українських полярників, які стали до лав ЗСУ та боронять Україну.
Після побаченого та почутого від української делегації більшість країн-консультативних сторін Договору виступили із засудженням російської агресії.
Офіційний сайт Секретаріату Договору про Антарктику за посиланням: https://www.ats.aq/index_e.html