13–14 травня 2025 року в форматі онлайн відбулася ХІI Міжнародна антарктична конференція (МАК). Її програма була досить насиченою: 82 доповіді та 103 учасники з усього світу (України, Франції, Великої Британії, Мексики, Чехії, Індонезії, Арабських Еміратів, Швеції).
Що ж обговорили науковці?
Секція «Науки про Землю»
Суттєво розширилася тематика та методи досліджень:
- геологія — активізація морських робіт з відбору донних відкладів;
- геофізика — магніторозвідка, електророзвідка, сейсмоакустичні методи та георадарне сканування, а також аналіз супутникових знімків.
Секція «Фізичні науки»
Відзначено зростання якості та кількості експериментальних і теоретичних наукових досліджень у міжнародній кооперації.
Секція «Науки про Життя»
Визначено такі пріоритетні напрями досліджень:
- еволюція морських і наземних антарктичних екосистем та їхня адаптація до впливу екстремальних факторів середовища;
- біологічний проспектинг — вивчення живих організмів Антарктики з точки зору їхньої комерційної цінності як джерела генетичних і біохімічних ресурсів;
- інтегроване природоохоронне планування в Антарктиці та Південному океані, створення природоохоронних територій та запровадження природоохоронних обмежень для збереження типових антарктичних біотопів та рідкісних видів, забезпечення сталого (невиснажливого) розвитку діяльності людини в регіоні.
За результатами обговорень доповідей встановлені нові контакти та започатковані нові колаборації з міжнародними партнерами. Також буде випущена збірка тез доповідей.
Окрім того, при конференції триває Метеорологічна школа (15–16 травня).
Організатори МАК висловлюють подяку всім учасникам, бажають їм успіхів, нових звершень і нових антарктичних шляхів. Окрема вдячність усім захисникам та захисницям України, завдяки яким ми можемо проводити такі події.
Довідково: організаторами конференції стали Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук України, Національний антарктичний науковий центр.