Українські науковці зможуть проводити полярні дослідження не лише на станції «Академік Вернадський» та криголамі «Ноосфера», а й використовувати інфраструктури інших країн в Антарктиці та Арктиці.
Таку можливість надає проєкт POLARIN програми ЄС «Горизонт Європа», у якому бере участь Національний антарктичний науковий центр та ще 49 організацій з усього світу.
Зараз у межах POLARIN оголошено перший конкурс.
Для України в ньому доступні 47 об’єктів полярної дослідницької інфраструктури інших країн-учасниць проєкту. Зокрема, 9 антарктичних та 26 арктичних станцій, 1 арктична обсерваторія, 9 океанографічних суден та 2 репозитарії.
Зі свого боку Україна запрошує закордонних учених на станцію «Академік Вернадський» та криголам «Ноосфера».
До конкурсу можуть долучитися фахові дослідники полярних регіонів з будь-яких наукових установ, закладів вищої освіти чи інших організацій. Групи заявників, у яких більш як чотири учасники, повинні залучати дослідників щонайменше з двох різних країн.
Проєктні пропозиції мають стосуватися хоча б однієї з таких тем:
- Морський лід і полярні океани в кліматичній системі
- Полярні льодовикові щити, льодовики та рівень моря
- Кругообіг вуглецю на суші та вічна мерзлота
- Полярні екосистеми та біорізноманіття
- Динаміка і хімічні властивості атмосфери
- Палеокліматичні процеси та їхня мінливість
- Людина, суспільство та глобальні зміни
Період доступності кожної інфраструктури в межах конкурсу визначений кожною країною окремо. Ця інформація доступна на сайті POLARIN. Максимальний термін використання інфраструктури інших країн не має перевищувати 3 місяці.
Заявки на конкурс приймають через онлайн-систему POLARIN Transnational Access Platform (POLARIN TAP). Там же можна знайти докладну інформацію про умови конкурсу (Посібник для заявників), повний перелік інфраструктур, шаблони документів тощо.
Кінцевий термін подання заявок — 28 листопада 2024 року (16:00 за центральноєвропейським часом).
Рішення про обрані пропозиції будуть оголошені в середині березня 2025 року через POLARIN TAP.
Запрошуємо українських учених скористатися цією унікальною можливістю та долучитися до глобальної науки.