Різке потепління дісталося не лише України, а й Антарктики. Але якщо в нас зараз літо, то там – розпал зими.
16 липня на українській станції «Академік Вернадський» було зафіксовано значне підвищення максимальної добової температури. Вона зросла на більш як 8 градусів (з – 4,2°С до 4,5°С).
Плюсова температура зберігалася впродовж майже двох діб – 16-17 липня. Йшов дощ та мокрий сніг. Також температури трохи вище 0 градусів були зафіксовані на британській станції «Розера», що розташована на 300 км південніше «Вернадського», тобто ближче до Південного полюсу.
Як вчені пояснюють такі температурні аномалії?
Раніше ми вже писали про явище «атмосферної ріки». Це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко переносить теплі маси повітря та вологи з тропіків у полярні регіони.
З атмосферною рікою якраз пов’язаний стрибок температури, зафіксований на нашій станції.
Якщо такі випадки почастішають, посиляться процеси танення льодовиків, що своєю чергою призведе до поступового розпріснення прибережних вод. А це загрожує руйнуванню різних екосистем як білого континенту, так і океану навколо нього.
Загалом останні 5 років температури біля станції рідко опускаються нижче -10°С, тоді як для попередніх 5 років вони так само рідко, але були нижче -15°С. До 1980-х взимку температури падали до -30°С. Тобто потепління – дуже виразне в Антарктиді, і є тенденцією, що стосується всієї нашої Планети.
Нагадуємо, що виміри погоди на станції «Вернадський» може побачити кожен на нашому сайті в розділі «Антарктида онлайн».
Дякуємо нашим метеорологам Анастасії Чигаревій та Денису Пішняку за допомогу в підготовці матеріалів.