Україна вперше за 17 років повертається до досліджень Південного океану

Україна вперше за 17 років повертається до досліджень Південного океану

13 листопада 2018 р. 9 вчених з Національного Антарктичного наукового центру, Українського наукового центру екології моря та Інституту геофізики НАНУ вирушили у дослідницьку експедицію, метою якої є вивчення стану Південного океану. В Кейптауні (ПАР) вони сідають на риболовно-крилевий траулер «Море Содружества» (корпорація «Інтеррибфлот», Україна) і мандрують Південним океаном до Антарктиди.

Це перша з 2001 р. дослідницька наукова експедиція в Південний океан, яка, на думку в. о. директора НАНЦ Євгена Дикого, «є визнанням наукового потенціалу України та її активної міжнародної позиції у питаннях збереження вразливої екосистеми Антарктиди».

Ця амбітна експедиція має три головні мети:

По-перше, на замовлення Комісії з захисту морських живих ресурсів Антарктиди (ССAMLR) буде здійснено дослідження запасів антарктичного криля. Криль – це основа харчового ланцюгу Океану, адже саме ним живляться вусаті кити, тюлені-крабоїди, пінгвіни тощо. Наразі Україна є однією з шести країн (разом з Великобританією, Китаєм, Кореєю, Норвегією та Чилі), які не тільки ведуть промисловий вилов криля, але й мають спільно знайти відповідь на питання: «Чи слід обмежити вилов криля чи навпаки його є достатньо для всіх, включаючи людину?»

Друга мета – вперше розпочати неперервний збір даних про стан вод в Океані завдяки надсучасному комплексу приладів Ferrybox, який автоматично відбиратиме проби води протягом всього періоду експедиції та визначатиме 14 хімічних та біологічних її показників.

І, нарешті, буде відібрано зразки «екологічного ДНК» (розчинене ДНК всього живого, яке перебувало в океанських водах протягом останніх трьох днів) задля розробки комплексного «портрету екосистеми» – переліку всіх мешканців Океану від мікроорганізмів до китів.

Вісім українських вчених працюватимуть на кораблі протягом місяця, а одна дослідниця лишиться на судні на весь період, коли вода Південного океану вільна від криги. Також весь цей час, щонайменше до травня 2019 р., триватиме відбір проб системою Ferrybox та формування бази даних змінних параметрів стану Океану.

Бажаємо сприятливих погодніх умов наших відважним дослідникам і чекатимемо на новини.