Знову з гордістю розповідаємо про наші наукові здобутки.
Нещодавно в Бюлетені Американського метеорологічного товариства вийшла стаття під назвою “Зимові цільові періоди спостережень протягом Року полярного прогнозування (YOPP) в Південній півкулі”. Серед її авторів – дві українські метеорологині, вчені Національного антарктичного наукового центру та Українського гідрометеорологічного інституту Анастасія Чигарева та Світлана Краковська.
Про що ця стаття у такому рейтинговому виданні?
Вона присвячена огляду міжнародного проєкту “Рік полярного прогнозування” (YOPP), в якому НАНЦ брав участь 2022 року. Тоді на нашій станції “Академік Вернадський” вперше з британських часів стартували запуски радіозондів для дослідження вертикального профілю атмосфери. Їх проводили під час інтенсивних опадів та проходження так званих атмосферних річок.
Нагадуємо, що атмосферна ріка – це вузька смуга повітря з високою концентрацією атмосферної вологи, для якої характерні інтенсивні опади та значна швидкість вітру, тому вона швидко переносить теплі маси повітря та вологи з тропіків до Антарктики.
Дослідження координували з іншими науковими станціями Антарктичного півострова. Загалом до проєкту долучилися 24 антарктичні станції, якими керують 14 країн.
У статті докладно розповідають про учасників, вивчені випадки та попередні отримані результати.
Зокрема, протягом антарктичної зими 2022 року в Південній півкулі було визначено сім цільових періодів спостережень (target observing periods). Їхня тривалість становила 5-10 днів. Під час кожного такого періоду випускали додаткові радіозонди, що більш ніж удвічі збільшило традиційну програму зондування атмосфери над Антарктикою.
Додаткові дані дозволили уточнити мікрофізичні параметри метеорологічних моделей, що має дуже важливе практичне значення.
У майбутньому це дозволить покращити метеорологічні прогностичні продукти для навігації в Південному океані та для роботи на полярних станціях.
Також розширення нашого розуміння процесів формування хмар та опадів згодом можна буде використати для прогностичних моделей в помірних широтах (де знаходиться, зокрема, Україна).
Слід зазначити, що команда нинішньої 29-ї УАЕ успішно продовжила запуск радіозондів під час інтенсивних опадів. Завдяки цьому метеорологи вже вдвічі зафіксували проходження атмосферних річок, які принесли з собою значне потепління.
Вітаємо наших науковиць з таким вагомим здобутком!