Рф та Китай знову заблокували створення нових морських охоронюваних районів в Антарктиці: підсумки 42-го засідання ККАМЛР під головуванням України

Рф та Китай знову заблокували створення нових морських охоронюваних районів в Антарктиці: підсумки 42-го засідання ККАМЛР під головуванням України

В Австралії завершилося чергове 42-е засідання Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики (ККАМЛР). Ця подія є дуже знаковою для нас, адже впродовж 2023-го та 2024 років Україна головує у Комісії, в особі представника МЗС Віталія Цимбалюка. Нинішнє засідання стало першим з двох планових на чолі з Україною.

Під час таких зборів учасники ККАМЛР (26 держав та ЄС) визначають: 

  • акваторії, де можна ловити промислові види риби, антарктичний криль тощо, а також ліміти вилову;
  • акваторії, де не можна нічого ловити, – морські охоронювані райони (МОР).

Наразі у водах Антарктики є 2 МОРи – на шельфі Південних Оркнейських островів, створений 2009 року, та в морі Росса, створений 2016 року (нині він найбільший у світі, площею понад 400 тис. кв. км).

Для України під час головування в Комісії пріоритетом є створення мережі моніторингових ділянок для нових МОРів. Зокрема, в районі Антарктичного півострова, в акваторії поблизу станції “Академік Вернадський”. 

На попередніх засіданнях українська сторона представила відповідну концепцію, до якої, попри загальне схвалення, Китай висловив низку зауважень. Цьогоріч наша делегація поінформувала про певний прогрес у питанні посилення обґрунтування створення моніторингових ділянок, але Китай свої зауваження не зняв. Рф промовчала щодо моніторингових ділянок біля нашої станції, але разом з Китаєм висловилась проти всіх запропонованих МОРів. 

У ККАМЛР рішення приймаються консенсусом, тож за них мають проголосувати всі учасники. Проте з року в рік Китай та рф блокують питання створення МОРів як недостатньо обґрунтоване. Теперішнє засідання не стало винятком.

Водночас головування в Комісії дає нам можливість ще потужніше привернути увагу міжнародної спільноти до повномасштабної збройної агресії росії проти України. Наша делегація, до якої увійшли і представники НАНЦ, повідомила учасників про історію та нові наслідки цього вторгнення. Україну підтримали та висловились про необхідність негайного виведення з нашої території військ держави-агресора делегації США, Європейського Союзу та його країн-членів, Великої Британії, Австралії, Нової Зеландії, Японії, Уругваю.

Дякуємо всім країнам за підтримку, а українській делегації – за відстоювання національних інтересів. Щиро бажаємо, щоб на наступному засіданні Комісії питання створення нових МОРів вирішилися позитивно, а Україну вітали з Перемогою!

Про результати попереднього засідання можна почитати тут.

 

Довідково: Україна є активною стороною ККАМЛР як в аспекті промислового рибальства, так і в справі вивчення морських живих ресурсів Антарктики. Протягом тривалого періоду Національний антарктичний науковий центр бере участь у програмі Комісії з екосистемного моніторингу. Вона дозволяє відстежувати стан популяцій пінгвінів, оцінювати стан запасу антарктичного криля та вплив кліматичних змін.