З жінками, «антарктичною гривнею» та повністю вітчизняною екіпіровкою. На «Академік Вернадський» вирушила 24 УАЕ

З жінками, «антарктичною гривнею» та повністю вітчизняною екіпіровкою. На «Академік Вернадський» вирушила 24 УАЕ

До команди 24-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) вперше за 20 років увійшли жінки, а екіпіровка усіх полярників нарешті складається виключно з продукції українських виробників. Про це розповіла міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час відправлення учасників річної експедиції на антарктичну станцію «Академік Вернадський» 25 березня 2019 року.

До складу 24-ї УАЕ увійшли 12 учасників – 7 науковців, 3 інженерно-технічних співробітники, лікар та кухар. Вони вирушать до Антарктиди 26 березня. Цих полярників вперше відібрали на основі відкритого конкурсу. Середній вік учасників експедиції значно помолодшав:  найстаршому – 47, наймолодшому – 27 років.

«23-тя експедиція, що нині перебуває на станції, – це точно остання експедиція, де зимують виключно чоловіки. І ми в цій залі вітаємо лікарку 24-ї УАЕ Наталку Бабій та передаємо вітання ученій біологу Оксані Савенко, яка вже зараз працює на станції в сезонному загоні і залишиться на довгу зимівлю», – зазначила Лілія Гриневич.

Нагадаємо, що торік вперше було виділено кошти на ремонт станції – майже 35 млн гривень. Процес модернізації розділений на кілька блоків – перша частина робіт триває зараз, а їх завершення заплановано на наступне антарктичне літо, тобто на грудень-березень 2019-2020 років.

24 УАЕ стане першою нашою експедицією, яка повністю – від лиж до окулярів і шапок, тобто з ніг до голови – одягнена в українську продукцію. Це переважно експериментальні зразки, але це є гарним прикладом партнерства науки і бізнесу для прогресу нашої країни.

В Антарктиді українські науковці виконуватимуть 3 основні види досліджень:

Метеорологічні:

 • безперервні спостереження за зміною клімату з 1947 року
 • зміни рівня моря, його солоності і температури
 • стан та динаміка «озонової діри»
 • вплив змін клімату на льодовики та снігонакопичення в регіоні

Геофізичні:

 • космічна погода (сонячна активність, магнітні бурі, гігантські грози у верхній тропосфері тощо)
 • стан навколоземної плазми
 • відбір зразків гірських порід, стін льодовиків

Біологічні:

 • антарктичні мікроорганізми (бактерії, дріжджі, міцеліальні гриби)
 • флора (зокрема, єдині квіти Антарктиди – колобантус та десшампсія, антарктичні мохи та лишайники)
 • гніздування домініканських мартинів та поморників
 • популяції пінгвінів дженту та аделі як індикатор стану запасів криля у Південному океані
 • фотоідентифікація китів, касаток
 • склад антарктичних ґрунтів

Очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий зазначив, що одним з важливих напрямів є також розвиток туризму на станції. Так, на «Академіку Вернадському» планують створити туристичний центр, де буде багато цікавої інформації, інтерактивні розваги та сувеніри. Першим кроком до цього стало створення «антарктичної гривні», яку було презентовано під час заходу. На ній зображені традиційні символи Антарктики – пінгвіни, кит та чайки, а також емблема станції «Академік Вернадський». Окрім цього, гостей очікуватимуть цікаві магніти з пінгвінами у вишиванках.

Євген Дикий вручає міністру Лілії Гриневич “антарктичну гривню”.

«Розвивати цей напрям надзвичайно важливо, адже станція «Академік Вернадський» є однією з найбільш відвідуваних туристами в Антарктиді. За рік до неї навідується 4 тис людей з усього світу. І багато з них вперше знайомляться з Україною саме там – в Антарктиді!» – пояснив Євген Дикий.

Нагадуємо, що перед відрядженням на станцію учасники 24 УАЕ пройшли тижневе тренування та засвоїли навички, потрібні для життя і роботи в Антарктиді.